Od 21. března vysíláme vzpomínkovou četbu Věry Mikuláškové

02279843.jpeg

Na Dvojce Českého rozhlasu nabídneme, od pondělí 21. března, pětidílnou četbu na pokračování z knihy Věry Mikuláškové Zrcadlo vzpomínek.

Věra Mikulášková je publicistka, dříve rozhlasová a televizní redaktorka a po listopadu 1989 ředitelka brněnského studia České televize, vdova po básníku Oldřichu Mikuláškovi.
Ve vzpomínkových kapitolách vypráví o Vlastě Fialové, Hermíně Týrlové, Karlu Zemanovi, Miroslavu Horníčkovi, Ladislavu Lakomém, Janu Skácelovi, Jaromíru Tomečkovi, Josefu Kainarovi, Jaroslavu Seifertovi, Františku Kožíkovi, Janu Trefulkovi, Milanu Uhde, samozřejmě také o svém manželovi Oldřichu Mikuláškovi, a dalších významných osobnostech našeho kulturního života.
Četbu pro rozhlas připravila Alena Blažejovská. V režii Zdeňka Kozáka účinkují Drahomíra Hofmanová, Eva Jelínková, Ondřej Mikulášek a Jaroslav Kuneš. Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu se zvukovým mistrem Michalem Zelinkou. Poslouchejte po 22:05 hodině.

Věra Mikulášková
Narozena v roce 1928. Po vysokoškolských studiích začala roku 1952 pracovat v Československém rozhlase v Brně, nejdříve ve zpravodajství, pak v literární redakci, kde se také seznámila se svým manželem, básníkem Oldřichem Mikuláškem. Po narození syna se už do rozhlasu nevrátila. Při péči o rodinu začala spolupracovat s různými deníky a časopisy jako externí reportérka – Svět v obrazech, Květy, Vlasta, Kultura, Ohníček, Mateřídouška. V roce 1961 začalo vysílat brněnské televizní studio, kam nastoupila jako jedna z prvních programových pracovníků s úkolem založit redakci pro děti a mládež. Již v prvních letech vysílání získala několik mezinárodních cen – první cena Intervize, kterou brněnské studio získalo, byla za pořad pro děti. Úspěšně vedla tuto redakci až do odchodu do důchodu v roce 1987. Na výzvu pracovníků studia se do televize znovu vrátila v únoru 1990, a to do funkce ředitelky. V této složité době iniciativně a odpovědně pracovala až do srpna 1992, kdy podruhé odešla na vlastní žádost do důchodu. Píše také knížky pro děti. Letos vyšlo knižně její Zrcadlo vzpomínek (Šimon Ryšavý), původně po kapitolách odvysílané v literárně-publicistickém magazínu ČRo Brno Zelný rynk.
zdroj: ZDE

Věra Mikulášková

Četbu po jejím odvysílání najdete na našich internetových stránkách.
Pozor! Možnost poslechu (streamu) je ale omezena pouze na dobu jednoho týdne!

Podrobnosti najdete v článku Rozhlasové hry, četby nebo např. pohádky na našem webu