Ochranou volně žijících afrických zvířat Josef Vágner značně předběhl svou dobu

7. srpen 2013

Hostem Martiny Kociánové byla Lenka Vágnerová, dcera slavného lesníka, přírodovědcě a lovce Josefa Vágnera, jehož africké expedice v 60. a 70. letech ohromily celý svět

S dcerou Lenkou Vágnerovou jsme hovořili mj. o tom, jak z malé zoologické zahrady vytvořil Afriku ve Dvoře Králově.
O Josefu Vágnerovi se pejorativně říkalo, že vylovuje Afriku. Prý na to odpovídal: "Jen počkejte".

ZOO Dvůr Králové  - sprchování slona

Plnění vize
"Houževnatost, píle, úcta ke všemu živému," tak charakterizuje svého otce dcera Lenka. Africe a zvířatům se věnoval v době, kdy se ještě myslelo, že Afrika je plná zvířat. "On začal plnit svou vizi, a úkol, který si dal, a se zvířaty přeplněné Afriky odvezl některé tak, aby je tam postupně vracel, když začala mizet."

Proč?
Josef Vágner vytvořil základ genofondu mnohých zvířat, která už volně v přírodě nenajdete. Proč to vlastně dělal? "Otec celý život studoval, setkával se s významnými osobnostmi doma i v zahraničí, a jak zpracovával své informace, tak ho globální postoj na svět dovedl k poznání, že postupující civilizace, kolonizace apod. dovede svět k velké devastaci africké přírody. On se vždy věnoval popularizaci celé své práce a nikdy to nedělal pouze pro sebe. Byl vždy půl roku v Africe nebo v Indii a pak, když se vrátil se zvířaty, které tam ulovil, tak měl množství přednášek, vystupoval v médiích apod., kdy se snažil to, co se dozvěděl, zase předat dál a ochránit divokou přírodu."

Josef Vágner
odchytil v buši více než 3000 zvířat, kterým se za ta léta v ZOO ve Dvoře Králové nad Labem narodilo na 5000 potomků. Jeho sen nebyl jen založit zoologickou zahradu, ale nedovolit, aby zvířata vyhynula. I díky jeho vizionářství se některé druhy skutečně podařilo zachránit.
Jeho kniha „Safari pod Kilimandžárem“ získala mezinárodní cenu v Lipsku. Stejně pozoruhodná jako kvalita jeho vědeckých a literárních děl je i profesionální úroveň jeho fotografií divokých zvířat a africké přírody.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...