Obrna hrtanu se kočkám vyhýbá. Psy může zabíjet
Paralýza hrtanu. Onemocnění sice ne časté, ale ani ne výjimečné. Postihuje výhradně psy. Provází ho typický sípavý zvuk, mdloby a může způsobit smrt. Chirurgická terapie ale přináší další problémy.
Hrtan má na svém vstupu dvě konvicovité chrupavky, které jsou ovládány svaly. Při obrně hrtanu se tyto chrupavky pohybují naprosto volně, místo aby se při každém nádechu otevřely a při každém výdechu nebo třeba při příjmu potravy zavřely.
Dušení a sípání
Postižený pes se při každém nádechu jakoby dusí. Veterináři mluví o tzv. nádechové dušnosti. To znamená, že pes se jakoby nemůže nadechnout, ale přitom vždycky vydechne relativně normálně. Nádech doprovází typický sípavý zvuk.
Postihuje velká plemena a starší psy
K onemocnění dochází u všech plemen všeho věku. Nejvíce postiženou skupinou jsou ale velká plemena jako labrador, retrívr, irský setr, pointer. Anebo psi nad 10 let.
Léčba obrny hrtanu
Odstranit paralýzu je možné chirurgicky, kdy se natrvalo oddálí chrupavka na jedné straně. Což samozřejmě s sebou nese pooperační komplikace a zvýšené riziku vdechnutí potravy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.