Obětovaní námořníci aneb Smrtelné rozhodnutí Winstona Churchilla
Velká záhada a doživotní trauma jednoho z vítězů druhé světové války. Byla smrt tisícovky francouzských námořníků válečným zločinem? Pátrá Stanislav Motl.
Nedaleko alžírského přístavu Oran zaútočily 3. července 1940 britské válečné lodě na své někdejší spojence. Na Francouze. V moři, které se proměnilo v ohnivé peklo, zahynulo tehdy více než tisíc francouzských námořníků.
Proč museli tito muži zemřít? Byl to válečný zločin? Nebo tragická, ale nezbytná oběť války proti Adolfu Hitlerovi? A jakou úlohu tu hrál již zmíněný Winston Churchill?
Související
-
Příběhy slavných: Winston Spencer Churchill
Nezdolnou vůlí porazil i Hitlera. A přitom Britům slíbil jen krev, dřinu, slzy a pot. I kdyby nevykonal nic jiného, bohatě by to stačilo.
-
Jiří Hlaváč: Od dob Winstona Churchilla se politika příliš nezměnila
Před 50 lety zemřel jeden z nejvýznamnějších politiků a stratégů 20. století. Winston Churchill měl ale i Nobelovu cenu za literaturu a výborně maloval.
-
Proč Prahu nepřijeli osvobodit Američani? Legenda o dohodě se Sověty padla
Stalinovi do hlavy nikdo nevidí. Britové hrají druhé housle, a tak Churchill zoufale tlačí na USA: „Osvoboďte Prahu!“ Snad aby odčinil Mnichov.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.