Obavy mých přátel, že jsem si postavil rakev, jsou liché, uklidňuje mořeplavec

4. prosinec 2020

Dobrodruh a mořeplavec Rudolf Krautschneider si postavil oceánskou plachetnici. Na třímetrové lodi se chystá sám do Ameriky.

„Dopřál jsem si ten přepych, že pojedu sám. Celý život na lodi někoho vozím, tak teď mám konečně výmluvu, že pojedu sám,“ říká pobaveně v Blízkých setkáních Rudolf Krautschneider.

„Moje plachetnice je 3,30 m dlouhá a spousta lidí o ní tvrdí, že jsem si postavil rakev. Já říkám, že jejich obavy jsou liché. Moje lodě byly vždy pevné, extrémně snášely bouře a dokázaly prorážet ledovou krustu. Je to nejmenší buldozer na světě,“ usmívá se mořeplavec.

Žonglér s ročními obdobími

Na moři je šťastný a rád by se dožil doby, kdy by pevnina neexistovala. „Celou noc sedím u kormidla, jsem zmrzlej jak drozd, ale celou noc sedím na slunci, protože jsem daleko za polárním kruhem. I když venku fouká a je zima, tak je to nádhera. Když plujete x let na sever, tak máte několikrát za sebou léto a pak třeba zimu. Můžu si žonglovat s ročními obdobími, a to je přeci nádhera,“ uzavírá vyprávění host Terezy Kostkové.

Co se mu na moři nepovedlo? Co učí děti z dětských domovů? Co je nepevnina?

autoři: Tereza Kostková , mis
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.