O traumatech je třeba mluvit. Vyrovnat se s holokaustem ale nejde. Zrcadlo psychoterapeutky Věry Roubalové Kostlánové
Narodila se do židovské rodiny krutě poznamenané válkou. Její táta byl v komunistickém lágru. Ona nemohla studovat podle svých představ. Podepsání Charty 77 tak pro ni byla samozřejmost. Proč se Věra Roubalová Kostlánová stala psychoterapeutkou? Jak těžké je pro ni pracovat s rodinami, které zažily holokaust? A proč se věnuje práci s uprchlíky?
Zrcadlo poslouchejte každý čtvrtek od 18:05 na Dvojce. Všechny díly potom najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Existuje něco jako zátěž národní minulosti? Odpovídá psychoterapeutka Věra Roubalová Kostlánová
Jak ji ovlivnil osud jejích předků, obětí holokaustu? Proč je tak důležitý vztah prarodičů a vnoučat?
-
Věra Roubalová Kostlánová: Dnešní doba má někdy prvky autocenzury
Podle psychoterapeutky se autocenzura objevuje i v médiích. A důvody nejsou zas tak odlišné od těch za komunismu. Dodnes nám chybí hodnoty. „Protože bát se bylo normální.“
-
Věra Roubalová Kostlánová: Situace v roce 1977 byla podobná jako dnes. Opět tu je strach
Česko si připomíná 40 let od vyhlášení Charty 77. Skupina disidentů v něm vyzvala komunistický aparát, aby přestal porušovat lidská práva. V čem byla jeho jedinečnost?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.