O Růžičce a pavím princi. Pohádkový příběh o tom, jak proplout moře a překonat hoře

28. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Princezna a páv

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Na princeznu Růžičku čekají na cestě za jejím milým těžké zkoušky, ale všechno dobře dopadne. Premiéra pohádky na Dvojce připomíná půl století od úmrtí básníka Františka Hrubína. Poetický příběh upravila Hana Lehečková. Poslouchejte týden po odvysílání na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.cz.

Osoby a obsazení: Eliška Zbranková (Růžička), Marek Lambora (paví princ), Ondřej Rychlý (Vavřinec), Jan Battěk (Florián), Marie Štípková (Hněvka), Kamila Špráchalová (královna), Zdeněk Hruška (král), Linda Rybová (matka, ryba), Vanda Chaloupková (dcera, ryba), Lucie Pavlíková (druhá dcera, ryba), Jiří Knot (dědeček), Hana Seidlová (paní), Marek Mikulášek (sluha), Kryštof Rýmský (zlotřilec), Antonín Holoubek (malý Florián), Daniel Vano (malý Vavřinec)
Napsala: Hana Lehečková
Dramaturgie: Lenka Veverková
Zvukový mistr: Milan Křivohlavý
Hudba: Kryštof Marek
Režie: Vlado Rusko
Premiéra: 28. 2. 2021
Produkce: Jana Knappová

Princezna Růžička žije na královském dvoře spolu se svými rodiči a dvěma staršími bratry. S nikým si příliš nerozumí a čas tráví nejraději sama v zahradě, kde si každý den povídá s pestrobarevným pávem.

Zamiluje si ho dokonce natolik, že se její rodiče začnou obávat o její zdraví a ptáka z královské zahrady vyženou.

Najdou bratři kouzelného páva?

Od té doby začne Růžička vadnout a je stále smutnější a smutnější. Král s královnou se tedy rozhodnout vyslat její dva starší bratry Floriána a Vavřince do světa, aby páva našli. Záhy však bratři zjistí, že to není jen obyčejný pták, ale je to zakletý princ! Co vše bude muset Růžička překonat, než svého milého opět spatří?

Jméno básníka, spisovatele a dramatika Františka Hrubína (1910–1971) zná téměř každý již od dětství. V pohádce O pavím králi se soustřeďuje na témata odhodlanosti, lásky k přírodě a věrnosti.

Čtěte také

V režii Vláda Ruska vznikla citlivě uchopená klasická pohádka, v níž uslyšíte hudbu známého hudebního skladatele Kryštofa Marka.

Básník František Hrubín napsal příběh o lásce a věrnosti

Kniha Špalíček pohádek (1957) plná veršů, hádanek, říkadel a pohádek vycházejících z lidových i cizokrajných předloh provází několik generací od nejútlejšího věku. Hrubín proslul svými úpravami látek známých světových autorů  například Pohádek tisíce a jedné noci nebo Krásky a zvířete, známé příběhy přetváří, obměňuje a zjednodušuje. 

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související