O poctivý dabing již nikdo nestojí, říká herec Daniel Rous

30. červenec 2010

Ross ze seriálu Přátelé nebo Zbyněk z Pojišťovny štěstí. Nejen za těmito rolemi se skrývá vyhledávaný herec, dabér a v neposlední řadě také lodní kapitán Daniel Rous, který byl dnes (v pátek) hostem pořadu Setkání Hosta do Domu (po 11:05 hodině). Kapitánské zkoušky na plachetnici si udělal proto, že má rád moře na které se vydává ve svém volném čase. Toho má prý ale méně, než by si přál...
Narodil se v Mladé Boleslavi a v 6letech se přestěhoval s rodiči (oba herci) do Prahy. Do divadla za nimi chodil často a byl doslova nadšený, když svého otce viděl na prknech v roli Old Shatterhanda. Přesto nechtěl být hercem, ale parašutistou nebo popelářem.
Průpravu pro své budoucí povolání získal v Dismanově rozhlasovém dětském souboru, kam ho rodiče zapsali v 10letech. Jak řekl, naučil se tam užitečné věci jako ovládat hlas a pracovat s mikrofonem. "Zažil jsem ještě zakladatele Miroslava Dismana a točil s bardem rozhlasových pohádek Karlem Weinlichem. Mám na to úžasné vzpomínky," řekl Tomáši Voženílkovi. Díky účinkování v souboru (kterému jeho babička omylem říkala Disneyův) mu brzy začaly chodit nabídky do filmu a televize. První větší příležitost získal, ještě jako kluk, v televizní inscenaci Nebezpečí smyku.
Absolvoval herectví na pražské konzervatoři, kde tehdy ještě "zažil poctivou školu a spoustu legrace". Jedním z jeho učitelů byl Jiří Vala. První angažmá, na které rád vzpomíná a "má ho v srdci", získal v Pardubicích. Hrál v Černém divadle Jiřího Srnce (do kterého se dostal náhodou, když potřebovali záskok na zájezd do Jižní Ameriky), přes 2 roky byl k vidění na prknech Činoherního klubu, hostoval v Karlíně a v současnosti vystupuje v Divadle Na Fidlovačce. "Hrajeme hodně muzikálů. Zvládám to, i když nezpívám zrovna jako Karel Gott," poznamenal s úsměvem.
Hodně práce má také v dabingu. Jeho "životní rolí" ale prozatím zůstává postava Rosse v kultovním seriálu Přátelé. Vybrán byl prý kvůli hlasu a ne kvůli podobnosti jmen Ross a Rous (jak tvrdí některé fámy). Byla to "příjemná práce s příjemnou partou lidí". Ty časy jsou prý ale pryč. Dnes už není čas na nic. Dabingy se dělají tzv. narychlo a jejich úroveň není zdaleka taková, jaká by měla být. O poctivý přístup režisérky Olgy Walló, která měla vždycky všechno na 100%, už prý v současnosti nikdo nestojí. "A já mám rád, když se k dabingu přistupuje poctivě," uzavřel D. Rous.
Zajímá vás jak náš host daboval Arnolda Schwarzeneggera ve filmu Barbar Conan a kam má namířeno o letošní dovolené. Poslechněte si už sami v audiozáznamu….
Největší znalec žraloků, cestovatel a fotograf Richard Jaroněk byl naším pondělním hostem. Je mu smutno z toho, jak těchto vzácných zvířat pomalu ale jistě ve světových mořích ubývá. Více se dozvíte v článku Věry Luptákové: Pro zábavu zabíjí delfín, ne žralok ... říká R. Jaroněk

Richard Jaroněk
Na své profesní začátky, a nejen na ně, vzpomínala v úterý kdysi populární moderátorka Eva Jurinová, dnes tisková mluvčí Fakultní nemocnice Motol. Více jsme si přečetli v článku Pavly Kopřivové: Dobré televizní moderátorce musí lidé hlavně věřit, tvrdí Eva Jurinová

Eva Jurinová
Hostem čtvrtečního Setkání Hosta do domu byli manželé Hana Hanušová a Carlos Horny. Podrobně nás seznámili se životem Čechů, kteří žijí v Argentině. Více v článku Jana Sklenáře: Argentinští usedlíci chtějí mluvit česky

Hana Hanušová a Karlos Horny
Nezapomeňte, že rozhlasové hry, četby, nedělní pohádky nebo pohádky skřítka Hajaji najdete ve streamu, po dobu jednoho týdne, na našich stránkách. Více informací a přímé linky na pohádky najdete ZDE.

Logo
autor: eh
Spustit audio