Nový zákon se konečně snaží omezit nepřiměřené jištění úvěru

30. srpen 2012

Poradna Dvojky patřila spotřebitelským úvěrům a novinkám, které se objevily v naší legislativě. Více se dozvíme v neuatorizovaném a needitovaném přepisu poradny Dvojky.

Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
S Čechomorem vstupujeme do další hodiny dopoledního vysílání. Na jejakaje@rozhlas.cz, milí posluchači, přišel před chviličkou mail od Ivany, dovolte, abych ho citovala. Velmi zdravím pana Jiřího Stránského, moc si ho vážím a přeji mu hodně zdraví a sil do další práce, do práce, která je obdivuhodná a panu Bočanovi děkuji za krásné ztvárnění románu pana Stránského. Tak tímto mailem avizuju dnešní hosty po jedenácté hodině, moc se na něj těším a doufám, milí posluchači, že nejsem zdaleka sama. Teď tedy po desáté hodině budeme v Je jaká je mluvit o rodinných financích. Ono došlo k určitým změnám ve spotřebitelských úvěrech a rádi bychom je osvětlili ty změny. Vítám ve studiu paní Světlanu Ryskovou. Dobrý den.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Dobré dopoledne.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak změny ve spotřebitelských úvěrech, nemá v tom tak trošičku prsty Evropa, paní Rysková?
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Máte pravdu. Chystá se novela zákona o spotřebitelském úvěru, minulý týden ji schválila vláda a teď projde tedy parlamentem, když všechno dobře dopadne, bude platit od příštího roku a jak jste správně naznačila, není to ani tak péče naší vlády o naše spotřebitele, jako implementace směrnice Evropské unie číslo 90 z loňského roku, která ale samozřejmě zohledňuje nejenom situaci v Evropě, ale velice dobře sedí i na ten náš trh, který bohužel ještě není asi takový, jako bychom si představovali, to znamená stále se setkáváme s podvody, různými triky poskytovatelů úvěrů a ti spotřebitelé na to doplácejí, takže zákon by měl tímto směrem tedy mířit a měl by se snažit některé z těchto nekalých praktik a triků omezit.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jakých hlavních změn se dočkáme?
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
No, tak těch změn je několik, některé jsou složitější, některé jednodušší, ale já si myslím, že dvě jsou takové, které určitě stojí za zmínku. Ta první změna by měla spočívat v tom, že je přesněji definováno, jak by měl poskytovatel úvěru zkoumat, jestli žadatel úvěru je schopen splácet. Dosud to bylo formulováno, že je, má ho prověřit jeho schopnost splácet, teď je to definováno trošku přesněji, přesně, když budu citovat z toho zákona, věřitel poskytne spotřebitelský úvěr jen tehdy, pokud je po posouzení úvěru schopnosti spotřebitele s odbornou péčí zřejmé, že spotřebitel bude schopen spotřebitelský úvěr splácet.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
A nebylo to tak i předtím podobně?
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Bylo to tak velmi podobně předtím, není tam povinnost nahlížet do registru, bude to asi velice složitě se prokazovat, jestli tedy ten poskytovatel prověřil řádně a tak dále. Vzhledem k tomu, že stoupá počet těch, kteří nejsou schopni úvěry splácet, hodně jich je zejména mezi penzisty, to je velice ohrožená skupina obyvatel, kteří spadají do té dluhové pasti a pak se ocitají tedy v sociálních nesnázích, tak si myslím, že je to aktuální, ale ten zákon to formuluje tak, bych řekla, obecně, že bude těžké prokazovat, jestli ty společnosti skutečně prověřily. A druhá věc, ta už je trošičku jasnější, i když ne moc, bude zakázáno novým zákonem používat jako jištění úvěru bianco směnky, to byla velmi nebezpečná záležitost, protože žadatel o úvěr podepsal bianco směnku a vlastně ten věřitel si pak mohl doplnit jakoukoliv částku a na základě směnečného práva velmi rychle ten dluh vymáhat, velmi rychle poslat tedy toho dlužníka do exekuce, takže bianco směnky budou úplně zakázány a zákon se také snaží omezit to nepřiměřené jištění úvěru, to znamená, půjčte si pár desítek tisíc na nějaké nezbytnosti a ten poskytovatel na vás žádá zástavu nemovitosti nebo nějaké cenné movité věci, převod automobilu a podobně, to bylo také poměrně běžné, některé společnosti toho zneužívaly, protože už předem počítaly s tím, že ta zástava jim propadne a vlastně vydělávaly spíš na těch zástavách, než na tom vlastním úvěrování. Takže teď novela zákona říká, že by nemělo docházet k nepřiměřenému jištění, to znamená, to zajištění by nemělo být v nepřiměřeném poměru k té půjčené částce, ale to je tak vágně zase formulováno.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ten kondicionál, ten už tedy straší.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Ano, ano.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
By nemělo, to je ...
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Čili my nevíme, jestli desetinásobek, dvacetinásobek, pětinásobek, takže, pokud k něčemu takovému dojde, tak stejně ten dlužník by se musel obrátit na soud a ten soud asi pak bude posuzovat, co je nepřiměřené a z nějakých těch judikátů se bude zase dovozovat.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
Jak už to jde k soudu, tak už je to špatně, že?
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Takže to jsou dvě takové hlavní změny, pak jsou tam nějaké ještě drobnosti, o kterých můžeme, pokud bude čas, zmínit.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak, pokud se chcete, milí posluchači Dvojky Českého rozhlasu, na cokoli, co se týká spotřebitelských úvěrů a té novely spotřebitelských úvěrů Světlany Ryskové zeptat, máte právě teď možnost. Můžete poslat mail jejakaje@rozhlas.cz, můžete poslat SMSku R2 mezera JEJAKAJE mezera a text na 9077704. No, a známá telefonní čísla připomenu 221552525 a 221552424. Mluvíme o změnách ve spotřebitelských úvěrech.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
Na Dvojce Českého rozhlasu mluvíme s paní Světlanou Ryskovou o změnách ve spotřebitelských úvěrech a čísla 221552525 a 221552424 nezahálejí. Dobrý den, vítáme ve vysílání.
posluchačka
--------------------
Dobrý den, tady posluchačka z Brna. Já bych se chtěla jenom zeptat, jak to bude s úvěrama pro důchodce, dokazovat příjmy samozřejmě člověk může, že, pochopitelně, na to máme doklady, ale jestli nám někdo půjčí, nebo nepůjčí, protože mně už se stalo mockrát, že mi prostě řekli - jste důchodce, nic vám nepůjčíme. Takže by mě zajímalo, jak to bude tady v tomto případě?
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
Děkujeme za dotaz. Otázka je, jestli si člověk musí půjčovat.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Samozřejmě mohou nastat v životě situace, kdy prostě se bez té půjčky, dostanete se do takové situace, že si musíte ty peníze půjčit, protože to je nezbytné. Ale jestli paní posluchačce odmítli půjčit, předpokládám, že asi byla v bance nebo v nějaké bankovní instituci, tak je to takové výstražné, výstražný signál, že ten člověk je skutečně pro tu banku rizikový, čili vlastně i pro něj samotného je ten úvěr riskantní, riskantní si ho brát, čili je potřeba zvážit, jestli třeba jsme schopni ten úvěr splatit, jestli to nebude natolik náročné finančně pro vás, že skutečně spadneme do nějakých těch dluhů a potom, jaké podmínky nám kde nabídnou. Posluchačka určitě by našla společnost nebankovní zpravidla, která by jí ten úvěr jaksi poskytla, protože oni mají jaksi takové to posuzování trochu měkčí, ale zase ty úvěry jsou dražší a můžou tam být i různé triky i třeba proti kterým ten zákon by chtěl nějakým způsobem ty spotřebitele ochránit. Takže já myslím, že důchodci nemají problém u nás s půjčováním, aspoň vidím to podle toho, jak stoupají počty zadlužených důchodců.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
No, bohužel.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Ale byla bych s tím docela opatrná a rozhodně by nikdy ten závazek neměl přesáhnout, jak se říká, 20% dlouhodobě dosažitelných příjmů, to znamená, jestli má posluchačka jenom důchod, kolik je to 20 % z toho jejího ročního důchodu a víc by si neměla rozhodně půjčovat.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
221552525 a 221552424, tato čísla jsou vám stále k dispozici, mluvíme o spotřebitelských úvěrech. Paní Rysková, kdo to bude kontrolovat podle toho nového zákona? Jde to vůbec kontrolovat?
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Výborný dotaz, výborný dotaz. Samozřejmě každý zákon potřebuje kontrolu, pokud se nekontroluje, tak jak víme, tak se všelijak obchází. Tady je to rozděleno. Bankovní společnosti jako jsou banky, kampeličky, ty kontroluje Česká národní banka, jestli dodržují zákon. Nebankovní společnosti ty spadají pod Českou obchodní inspekci, těch je samozřejmě mnoho desítek tisíc a ta Česká obchodní inspekce má prostě jenom omezené kapacity. Například v minulém půlroku zkontrolovala asi 140 těchto společností a zjistila, že přes polovina z nich porušuje ten zákon dosud platný, takže skutečně kontrolovat je tam co.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
A kdo třeba může spotřebiteli poradit, když sám není schopen posoudit, s tím dotazem možná ještě chviličku počkáme, protože máme telefonát. Dobrý den, vítáme ve vysílání.
posluchačka
--------------------
Dobrý den, tady je posluchačka z Prahy Marie. Prosím vás pěkně, mně se stalo před 2 roky, to mi ještě nebylo 80, kdy mě jedna firma s nádobím prostě tak zhloupla, že jsem si to nádobí koupila, ale já jsem si ho kupovala s podmínkou, že budu platit hotově, že jsem stará a že nechci, kdyby se se mnou něco stalo, aby děti po mě nějaký dluhy platily. Bylo mi řečeno tam od jedné úřednice, že ano, ano. Pak jsem podepsala smlouvu, ovšem ta smlouva je psaná na temně šedým papíře, strašně drobným písmem, bylo to večer při nedostatečném osvětlení, takže já jsem si to tam nemohla přečíst a když jsem přišla domů a vzala si lupu a teď jsem tam zjistila, že to budu splácet, já nevím, snad 6 roků a pak místo 19 tisíc to vyšlo skoro na 30, tak jsem okamžitě běžela na policii, ono už ale bylo pozdě, a tam prostě seděl v budce člověk, kterej mi řekl - jo, to jste si to měla rozmyslet. Tak jsem volala druhý den na ČOI, tam jsem se nemohla dovolat. Potom to někdo zvedl, já jsem mu vylíčila svoji situaci, a on mi řekl - to jste neměla podepisovat a to byla veškerá rada.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
Pozdě bycha honit.
posluchačka
--------------------
Takže já se chci zeptat, jestli je ...
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
To je opravdu smutné.
posluchačka
--------------------
... nutný, když má klient peníze v hotovosti, aby si bral úvěr?
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Určitě to není nutné. Ten váš případ je poměrně, není tak, není tak, abych to řekla, řídký.
posluchačka
--------------------
Obvyklý.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Ne, ne, ono se to stává poměrně dost často. Podle toho zákona, který už v současné době platí, vy můžete vypovědět tu smlouvu ...
posluchačka
--------------------
Já už jsem to zaplatila prosím vás.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Tak už se nedá nic dělat. Možná pro ty, kteří ...
posluchačka
--------------------
Oni mi vyhrožovali, já nechci peníze zpátky, já chci jenom, aby pan Kellner, kterej vlastní tu banku, která zajišťuje tady ten Zepter s tím nádobím, aby taky s ním něco dělali, že takhle okrádá starý lidi.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
Děkujeme za tenhle telefonát, díky.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Určitě je to případ, který byl velice frekventovaný a vlastně už podle toho zákona, který v současné době platí, tak každý, kdo uzavře takovou smlouvu, to znamená nakoupí zboží a zároveň podepíše úvěrovou smlouvu a není to tedy v bance, je to mimo vlastně provozovnu toho prodejce, tak má do 15 dnů možnost tuto smlouvu vypovědět a tím automaticky zaniká ta kupní smlouva na to nádobí, to znamená všechno se to vlastně ruší.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ale nesmí to zaplatit, že?
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Samozřejmě nesmí tedy začít ten úvěr jakoby čerpat a nesmí, a musí samozřejmě to nádobí vrátit v tom původním stavu, jak ho dostal. Je to poměrně komplikované. Já bych doporučovala posluchačům, kterým se toto stalo, aby se obrátili asi pravděpodobně ne tedy na ČOI, ale aby se obrátili na občanskou poradnu, nějaké občanské sdružení, dTEST, mají většinou právníky, mají právní poradny, zeptat se tam, ale okamžitě tu situaci řešit, aby tedy stihli do těch 14 dnů něco s tím udělat a využít té možnosti.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
Čili obecně, když bychom se chtěli s někým poradit, tak byste doporučila ...
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Já bych doporučila tyto instituce občanské poradny, ty už dneska jsou hodně rozšířené, nebo spotřebitelské organizace jako je například dTEST, myslím, že to je organizace, která má jako právníky a právní poradnu, takže si myslím, že by dokázala, a já si myslím, že se najde i víc možná místních nějakých organizací, které jsou ochotny v tomto poradit.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ano, číslo 221552525 je opět obsazené. Dobrý den, vítáme ve vysílání.
posluchačka
--------------------
Dobrý den. To jsem já?
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ano, jste to vy, můžete se ptát.
posluchačka
--------------------
Tady je posluchačka ze severočeského kraje. Já bych jenom chtěla říct nebo upozornit na to, že odstoupení nebo respektive odstoupení od té smlouvy do těch 14 nebo 15 dnů, je potřeba poslat na tu, na toho obchodníka doporučeně. Já to říkám ze zvláštní zkušenosti, že jsem udělala takový, že to /nesrozumitelné/ a vrátila jsem to a tak dále, ...
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ale neposlala doporučeně.
posluchačka
--------------------
Ale neposlala doporučeně. Takže chtěla bych jenom připomenout, že opravdu je to velice důležité mít v ruce doklad.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Doklad určitě, to máte pravdu.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
Děkujeme moc i za tuhle tu špatnou zkušenost. Děkujeme. Mějte se hezky. Na shledanou. Já myslím, že to je pořád dokola stejná píseň, že lidé podlehnou síle toho okamžiku a řeknou si - tohle já si pořídím a přece mě nemůžou podvést.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Oni se stávají objektem v podstatě velice promyšlené obchodní a prodejní taktiky těch prodejců, takže ono častokrát není možné ani nějak jako říct, že to je hloupost, nebo že je to jejich vina, ale málokdo dokáže profesionálům čelit a zejména, když jsou to starší lidé tak třeba neznalí tady těch praktik, tak není se co divit, že občas podlehnou a skutečně nakoupí i to, co nepotřebují a za cenu, která je nepřiměřená.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
Možná bychom mohli upozornit ještě na jeden trik nebo takový, no, jednání na drahé telefonní linky.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Určitě, tomu by měl také zabránit ten, ta novela zákona, která se teď připravuje a je to takový běžný trik, že firma není založena ani tak za účelem, aby půjčovala peníze, ale aby inkasovala vlastně podíl na těch placených telefonních linkách. Správně ona by měla oznámit, že teda ta linka, na kterou ten uchazeč o úvěr volá, je placena, stojí tolik a tolik, ale to se buď neděje vůbec nebo tak nenápadně, a ti lidé zavolají, žádají o úvěr, teď procházejí nějakým procesem, jsou přepojováni a podobně, zaplatí za ten telefonát mnoho peněz, častokrát jsou to skutečně až tisícikoruny a na konci toho telefonátu se dozvědí, že tedy nejsou úvěru schopní a že tedy žádné peníze nedostanou, takže ten nový, ta novela zákona teď předpokládá, že tyto linky by měly být za běžnou tarifní cenu, to znamená, jako každý jiný telefonát.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
Tak na závěr toho našeho povídání bychom asi měli dát tři vykřičníky a varování, skutečně velmi si rozmyslet, než něco podepíšu a když od vás někdo chce to podepsat teď hned a tady a nedá vám čas na rozmyšlenou, tak už bych to brala jako varování, že jde o podvodné jednání.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Určitě. Vždycky je to podezřelé, protože samozřejmě máte právo si vždycky smluvní podmínky nejdřív pořádně přečíst, než je podepíšete, a do takového úvěru není dobré vstupovat.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
Děkuji paní Světlaně Ryskové a těšíme se zase tady někdy na Českém rozhlase Dvojce na slyšenou. Mějte se hezky.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Na slyšenou.
Marie RETKOVÁ, moderátorka
--------------------
Děkujeme.


Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.