Novorozenci

19. červen 2001

Není mnoho dětí, o které se po jejich narození zajímají média. Bývají to zpravidla ratolesti prominentů, anebo pak nalezenci. Dvojčatům, která byla v pondělí po poledni v Karlových Varech neznámo kým položena v bedničce od ovoce před dveře Dětského domova, drží veřejnost palce, aby se zotavila z podchlazení a nechytla nějakou infekci.

V nejbližších dnech budou náš svět pozorovat z inkubátorů, pak je prý brzy čeká adopce. Kdo ví, zda se někdy dozvědí, že ve večerních zprávách se vedle reportáže o jejich narození shodou okolností vysílala také reportáž o miliónech nezletilých dětí, které v některých chudých zemích tohoto světa pracují v dolech a na plantážích často jako otroci. Nic takového dvojici chlapců u nás nehrozí. První a pravděpodobně poslední riziko na cestě životem, totiž umístění do nádoby na odpadky, je šťastně minulo. Teď již budou umístěni do rodiny, která je pravděpodobně zahrne pozorností, jaké se mnohdy netěší ani děti, které mají rodiče vlastní.

Je to paradox, ale pokud nedojde k nečekané zdravotní komplikaci, pršelo těm klukům v Karlových Varech štěstí. Aby to štěstí bylo dokonalé, zbývá ještě, aby policie nevypátrala matku, která si je z důvodu, který neznáme, který nicméně nemůže být jiný než smutný, nemohla nechat. Pokud se objeví iniciativní občan, který si zapsal číslo podezřelého auta a přivede policii na stopu rodičky, idylický příběh se zkomplikuje. Možná to znemožní adopci, děti místo v rodině skončí v kojeneckém ústavu a jejich matka za mřížemi. Jestliže u nás není možný anonymní porod, měl by asi případný svědek dobře zvážit, zda vytáčet linku sto padesát osm. Dětem tím sotva pomůže.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.