Noc oživlé rozhlasové hry. Strašidelné léto na Dvojce zakončí Edgar Allan Poe. Naživo! Sledujte, jak vzniká horor

10. září 2021

Tuto neděli 19. září ve 20:00 před vašimi zraky ožije rozhlasová hra. Projekt rozhlasová hra živě se vrací s detektivním hororem Edgar Allan Poe: Vraždy v ulici Morgue. Buďte u toho.

Loňský způsob zakončení Rozmarného léta zdál se nám poněkud nešťastným. Finální rozhlasovou hru živě totiž kvůli pandemii potkal předčasný pohřeb. Tuto neděli ji ale Český rozhlas Dvojka vzkřísí z mrtvých. Před vašima očima a ušima ožije dramatizace nejslavnější povídky mistra hrůzy a krále detektivek Edgara Allana Poea.

Adrenalinovou disciplínou živě hrané dramatizace, která byla na 70 let téměř zapomenuta a z které dnes vstávají tvůrcům vlasy na hlavě hrůzou, udělá Dvojka tečku za letním vysíláním tajuplných až děsivých her a četeb Strašidelné léto.

Sledujte, jak vzniká horor

V neděli 19. září po 20. hodině ve vysílání rozhlasu anebo v živě streamovaném videu ožije princip, kterým rozhlas vysílal dramatické kusy na svém začátku. Přímým přenosem živě hrané dramatizace. Tentokrát detektivního hororu Edgara Allena Poea Vraždy v ulici Morgue.

Čtěte také

Tajemné zvuky a ruchy, drásavá hudba a samozřejmě herecké výkony vznikají v legendárním karlínském Studiu A souběžně. Se všemi nedokonalostmi, napětím i jedinečným kouzlem okamžiku.

„V době, kdy máme dokonalé technické možnosti, jako posluchači zjišťujeme, že toužíme po zvuku, který naopak nese lidskou stopu… Jako bychom se chtěli ujistit, že jsou stále věci, které odolávají naší snaze vytvořit jejich umělé, replikovatelné a neskutečné náhražky,“ napsal režisér Vít Vencl v roce 2017, když se chystal na ztvárnění živě vysílané hry, první po 70 letech.

Na herce dohlíží režisér a spoluautor dramatizace Vít Vencl

Tehdy to byl titul Sherlock Holmes ve státních službách. Po velkém úspěchu následovala o rok později adaptace románu Julese Verna Ze Země na Měsíc. I třetí inscenaci Podivný odkaz doktora Jekylla a pana Hyda na motivy románu R. L. Stevensona pro rozhlas napsal a připravil Vít Vencl. Všechny tituly jsou stále dostupné na webu na Dvojky!

Poeovy Vraždy v Morgue

Letos si Dvojka pro tento mimořádný projekt vybrala povídku Edgara Allena Poea z roku 1841. Tedy 180 let po vydání. Objevuje se v ní hned několik později velmi populárních detektivních motivů: záhada zamčeného pokoje, neschopná policie, geniální detektiv a méně obratný společník, díky kterému mohou i diváci sledovat oslnivé dedukce vedoucí k vyřešení často bizarních záhad.

Hra slibuje neopakovatelný zážitek, kouzlo starých časů, ale i skvělé obsazení:

 • Dupin / Martin Myšička
 • Allaine / Zdeněk Piškula
 • Vidocq / Miroslav Hanuš
 • Baillyová / Libuše Švormová
 • Dumas / Hanuš Bor
 • Námořník / Zdeněk Vencl
 • hudba Jakub Rataj

Na přímý přenos živě hrané dramatizace povídky E. A. Poea Vraždy v ulici Morgue naváže hudební koláž z filmů, v nichž hlavní roli hraje děsivá atmosféra. Výběr připravila Veronika Rezková a provází jím Roman Víšek.

Vyhrajte vstupenky na živé vysílání

Posluchači stanice Český rozhlas Dvojka mají možnost soutěžit o vstupenky a zúčastnit se živého vysílání ze Studia A Českého rozhlasu v Karlíně.

Od pondělí do pátku stačí poslouchat naše vysílání v čase mezi 5:00 a 18:00 a po výzvě moderátora první volající na číslo 22 155 25 25 získá dvě vstupenky. O další vstupenky se pak hraje i na Facebooku Dvojky.

Výherci soutěže účastí vyjadřují souhlas s tím, že se je akce zaznamenávána audiovizuální technikou a živě přenášena prostřednictvím kanálů Českého rozhlasu, případně třetích stran, a zároveň u vstupu prokáží splnění jedné z následujících podmínek vstupu:

 • doložit negativní RT-PCR test starý nejvýše 7 dní, 
 • doložit negativní RAT antigenní test starý nejvýše 72 hodin (lze doložit i čestným prohlášením o absolvování testu ve škole),
 • doložit prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než  180 dnů přede dnem konání akce,
 • aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín), musí uplynout nejméně 14 dní.

Všichni přítomní musí mít navíc po celou dobu nasazený respirátor bez výdechového ventilu min. třídy FFP2 (KN95 / N95).

Strašidelné léto vrcholí

V rámci Strašidelného léta Dvojka odvysílala 31 rozhlasových her, 80 dílů četby na pokračování a premiérovou kolekci osmi původních povídek vážících se k tajemným místům České republiky.

Příběhy předních současných autorů (Neff, Horáková, Soukupová, Klevisová, Golflam, Sýkora, Verecká a Klíčník, Stančík), z nichž některé mají ambici stát se novodobými legendami, jsou dostupné na webu Dvojky nebo jako podcast s názvem Strašidelné povídky.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

autoři: Zuzana Vlčková , rota

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová