Nikolaj Vasiljevič Gogol: Vij. Hororový příběh podle východoslovanské mytologie

7. srpen 2021

Zvláštní souboj spolu svedou ukrajinský student bohoslovectví Choma a čarodějnice převtělená do mrtvé dcery bohatého statkáře.

Účinkují: Ivan Misař, Bohuslav Čvančara, Otakar Prajzner, Luděk Eliáš, Anna Kratochvílová, Otakar Janda, Jeroným Horák, Jindřich Dvořák, Jindřich Fišer, Milan Šulc a Alois Kachel
Dramaturgie: Miroslav Stuchl
Překlad: Jarmila Fromková
Hudba: Karel Ryšavý
Režie: Alois Kachel
Natočeno: 1970

Podle východoslovanské mytologie je Vij trpasličí král s ničivým pohledem, nejmocnější ze všech přízraků.

Choma Brut putuje na konci školního rokuspolu s dalšími dvěma druhy do domovské vsi na prázdniny. Cestou přenocují v ovčím chlívě u stařeny, která nebohého Chomu očaruje a přinutí ho, aby ji nosil vzduchem. Při dopadu na zem se však stařena promění v krásnou mladou dívku.

Vrátí se pak raději do Kyjeva, ale odtud ho povolá na venkov jakýsi šlechtic s tím, že jeho dcera umírá a přeje si, aby se u ní modlil právě on. Kdo je ta tajemná dívka?

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , ČRo Dvojka
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová