Nikdy nepíšu s tím, co si čtenáři pomyslí. Jsem ale extrémně pokorná, tvrdí Bára Nesvadbová
„Psaní knih je moje velká láska. Jsou to strašné emoce,“ přiznává v Blízkých setkáních Aleši Cibulkovi. Při korektuře poslední knížky Iluze jí dokonce tekly slzy.
„Moje knihy si žijí svým vlastním životem. Mě napadne příběh, ale ty postavy si stejně nakonec žijí po svém. Nějak mi utečou. U poslední knížky jsem dokonce plánovala, že dobře skončí, ale nevyšlo to,“ vypráví Nesvadbová.
„Pak jsem plakala při korektuře a dcera říkala: Maminko, tak tam napiš happy end, takhle se zbytečně trápíš,“ usmívá se spisovatelka. „Psaní je prostě tajemná činnost.“
Některé značky jsou předražené
Léta pracovala jako šéfredaktorka módního magazínu. „Jsem přesvědčená, že móda je druhem umění. Lidé se často oblékají podle toho, jací jsou. I uniformy o nás něco vypovídají. Jsou to signály, které vysíláme pro okolí,“ vysvětluje Bára Nesvadbová.
„Člověk by si měl najít svůj vlastní styl a toho se držet. Módní trendy brát jen jako inspirující věc. Navíc je spousta značek, které jsou přeceňované a zbytečně předražené. Když si pomyslím, kolik bych toho mohla pořídit za ty peníze u nás v nadaci, kolik dětí rozchodit, dělá se mi reálně zle.“
Co pro ní znamenají zvířata a kolik jich doma má? Proč má na oblečení vytištěné svoje fejetony? A jaký má vztah s dcerou Bibi?
Související
-
Rodičům mé knihy nikdy nic neříkaly, připouští Barbara Nesvadbová u Haliny Pawlowské
Coby dcera starších rodičů-intelektuálů vyrůstala mezi dospělými, kde literatura byla základním tématem. „Nikdy mi nepřišlo divné, že lidi kolem píšou,“ vzpomíná.
-
Když se kluci utrhli z řetězu, zhroutily se mi všechny hodnoty, vzpomíná Tereza Boučková
„Někteří lidé nás v životě potkají v ten nejlepší čas, velice nás obohatí a pak nás třeba hodně zraní. Ale tím nám dají určitou zkušenost,“ myslí si známá spisovatelka.
-
„Bojíme se i jeden druhého,“ přiznávají švédští manželé známí jako spisovatel Lars Kepler
Alexandra a Alexander Ahndorilovi se potkali začátkem 90. let. Ona herečka, on spisovatel a dramatik. Začali psát spolu. Ale zafungovalo, až když vymysleli Larse Keplera.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.