„Nic nemůže naši budoucnost změnit víc, než vzdělaní lidé,“ myslí si Josef Jařab

student (ilustr. obrázek)
student (ilustr. obrázek)

Je respektovaným znalcem a překladatelem anglické a americké literatury. Byl senátorem a taky prvním polistopadovým rektorem Univerzity Palackého v Olomouci. S výukou studentů u nás i v zahraničí má Josef Jařab dlouholeté zkušenosti a může srovnávat.

Dnes je nabídka škol velká. „Je dobře, že je tady ta šance. Ale když přibývá studentů a nepřibývá prostředků, trpí tím kvalita. Vlády chtějí víc za míň. První kapitola, do které sahají, když se má ušetřit, je vzdělávání. A to je krátkozraké, protože nic nemůže změnit naši budoucnost víc, než vzdělaní lidé,“ soudí Josef Jařab.

Snadnost někdy škodí

On sám měl na gymnáziu skvělé učitele angličtiny, kteří ho přivedli k lásce k jazyku a literatuře. Naučili ho taky poslouchat BBC a rádio Luxembourg. Měl rád písničky a obzvlášť jazz. Fascinoval ho hlasový projev rodilých mluvčích. „Byli jsme jako studenti neobyčejně zvídaví a to dnešním studentům chybí. Lehkost a snadnost přístupu k informacím je někdy kontraproduktivní,“ myslí si profesor.

Stanislava Lekešová a Josef Jařab

Pasivita přežívá

Dnešním českým studentům prý taky chybí větší aktivita. A Josef Jařab může srovnávat, protože přednášel studentům v USA. Ti se k přednáškám stavěli vždy velmi akivně. „A to naši studenti, hlavně za starého režimu, nebyli. Teď už je to lepší, ale stále něco přežívá. Ti američtí chtěli pořád diskutovat.“ Byl i hostujícím profesorem na Harvardu. „Je stále velmi prestižní. Když jím procházíte, protože pozemky, na kterých stojí, jsou velmi rozlehlé, tak na vás ta historie dýchne.“