Nezištně pomáhají, ale vůbec o tom nemluví. Mluvme o nich my! První nominovaní v Ceně Ď posluchačů Českého rozhlasu Dvojky 2015

22. duben 2015

Cena Ď se už 15 let uděluje lidem, kteří nezištně pomáhají. Prvních 7 nominovaných z krajských měst je už známo.

Český rozhlas Dvojka se k anketě poprvé připojil loni. Brzo se ukázalo, že jde o téma, které v srdcích posluchačů Dvojky silně rezonuje.

Letos vám tak v předstihu přinášíme příběhy prvních sedmi nominovaných. Druhá polovina bude známá na konci května. Od 1. do 12. června 2015 budete moc prostřednictvím hlasování v anketě o Cenu Ď posluchačů Českého rozhlasu Dvojky rozhodnout o vítězi.

Jihočeský kraj: Stanislava Košnerová

Nominoval ji Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem Strakonice. „Známe se od prosince 2013, kdy jsme připravovali Mikuláše a nám do dveří vstoupil Anděl. Ona je hrozně skromná a to Andělé bývají,“ říkají o ní.

Stanislava Košnerová – Cena Ď 2015 v Jihočeském kraji

„Tady jsou jiní, kteří si cenu zaslouží!“ říkala Stanislava Košnerová při přebírání ceny. Jako zdravotní sestra docházela zdarma do Domova pro seniory 8 měsíců denně na 8 h.

Pohled na svět jí změnila synova rakovina. Když si přečetla inzerát o dobrovolnictví, našla nový životní cíl. „A tenhle domov seniorů se stal mým druhým domovem,“ připouští dnes.

Pardubický kraj: Ivana Skalická (za ZŠ Pardubice – Studánka)

„To, co paní Skalická a její žáci dělají, nás dojímá. Ty děti opravdu vědí, co to stáří je! Nevidí jen moderní svět plný technologií, ale i svět lidí, kteří mají srdce,“ shodli se jejich nominovatelé – Dětské centrum Veská a Domov pro seniory U Kostelíčka Pardubice.

Ivana Skalická (za ZŠ Pardubice – Studánka) – Cena Ď 2015 v Pardubickém kraji

Ivana Skalická dělá na pardubické ZŠ Studánka „něco navíc“ už 15 let. Vyrovnaná a hluboce pokorná paní učitelka byla mile překvapená.

„Jsem tady mezi všemi nominovanými ve společnosti lidí, kteří všichni nějakým způsobem pomáhají ostatním a nemyslí jen na sebe. A za to bych všem chtěla poděkovat,“ řekla. Ví, že bez ochoty svěřených dětí by její sny neuspěly.

Plzeňský kraj: Jan Dohnálek

Nominovala ho paní Hana Jelínková. Jako on prodělala mozkovou příhodu a díky němu věděla, jak se k této životní zkoušce postavit.

Jan Dohnálek  – Cena Ď 2015 v Plzeňském kraji

Jan Dohnálek pomáhá obdobně postiženým spoluobčanům „to nezabalit“. Motivuje je k tomu, aby se zase naučili mluvit, chodit, žít. Sám si tím prošel. A protože ví, že byl obdarován silnou vůlí, nepovolí ve svém úsilí…

„Dřív jsem měl peníze,“ vzpomíná Dohnálek. „Dnes nemám peníze, ale mám práci pro druhé a to je víc.“

Kraj Vysočina: společnost Tango Havlíčkův Brod

Společnost byla nominována šesti dětskými domovy. S velkým důrazem na projekt Daruj hračku s Českým rozhlasem, který dětem v domovech každý rok zprostředkuje kolem 4000 dárků.

Pavel Klempíř, Pavel Bek a Pavel Včela (za Tango Havlíčkův Brod) – Cena Ď 2015 v kraji Vysočina

Nejzajímavější na společnosti Tango Havlíčkův Brod je, že v ní pracují těžce handicapovaní spoluobčani, často upoutaní na vozíček.

Člen Tango týmu Pavel Bek při přebírání ceny řekl: „Prvních 29 let života jsem strávil po sociálních ústavech. Nikdy by mě nenapadlo, že někdy budu přejímat nějakou cenu za svoji práci, kterou jsem vlastně ani neměl dělat a bez níž už být nemohu.“

Praha: Tereza Klímová s kamarády

Za realizaci akcí Daruj hadry nominovala seskupení kolem Terezy Klímové společnost Lata – Programy pro ohroženou mládež, n. o. Veškerý výdělek z bazárků, které nezištně Tereza Klímová a další organizují, jde na podporu společnosti Lata.

Tereza Klímová (akce Daruj hadry). Cena Ď 2015 v kraji Praha

Když byla Tereza Klímová malá holka, přála si být cukrářkou. „Abych tam mohla všechno sníst!“ přiznává. Dnes je psycholožkou. Je patrné, že už nechce všechno pro sebe. A co se týká „oslazení života“, tak myslí hlavně na druhé…

Středočeský kraj: Jiří Vydra

Malíře Jiřího Vydru nominovala o.p.s. Dobromysl za pomáhání těžce nemocným dětem a dalším potřebným, jimž věnuje čas, lásku a mnohá umělecká díla.

Jiří Vydra Cena Ď 2015 - Středočeský kraj

Od roku 1997 pravidelně maluje s dětmi na onkologickém oddělení v nemocnici Motol. Jejich obrázky pak na vlastní náklady tiskne, vytváří z nich kalendáře, a ty pak rozdává. Dobromyslu věnoval díla, která se ve prospěch této o.p.s. prodala za více než 70 000 Kč.

„Oni mi to vracejí,“ vysvětluje. „Je to něco úžasného, když mi říkají Jiříku. A cítím, jak se na mne těší, stejně jako já na ně…“

Ústecký kraj: Self Defence Division (za spolek Michal Rychtařík)

Seskupení tvořené z členů Policie ČR a Armády ČR nominoval jiný spolek, Andělé bez křídel, za to, že se věnují charitativním akcím, propagují prevenci kriminality, organizují mnoho sportovních aktivit a věnují se pedagogické činnosti i mimo kraj.

Michal Rychtařík ze spolku Self Defence Division – Cena Ďv Ústeckém kraji

Příkladem je benefiční akce pro nemocného Tomáška. Za finance vybrané ze seminářů sebeobrany se nakoupily pomůcky, které tříletému chlapci významně změnily životní standard a usnadnily život i jeho rodině.

„To, co dělám pro lidi, mne absolutně naplňuje a k tomu žádné peníze nepotřebuji,“ prohlásil při převzetí ceny za všechny Michal Rychtařík.

autor: Richard Langer
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.