Nezapomenutelná Libuše Šafránková. S Josefem Abrhámem se vzali dvakrát!

„Jsou herci, kteří projdou mnoha filmy a nikdy si je už nepřipomenete, ale ji si pamatujeme od Barunky až po poslední velké filmy s Honzou Svěrákem,“ řekl o Libuši Šafránkové, která se narodila 7. června 1953, Fero Fenič. Účinkovala ve více než 150 filmech a seriálech. Z nich můžeme jmenovat například snímky Obecná škola, Vesničko má, středisková, Vrchni, prchni! V roce 1996 obdržela Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli v oscarovém filmu Kolja.

O její popularitě mezi diváky svědčí úspěch v anketě České televize Hvězda mého srdce o nejoblíbenějšího herce a herečku. Umístila se na prvním místě. A předstihla i hvězdu první republiky Natašu Gollovou.

Julii hrála už ve druhém ročníku konzervatoře

Libuše Šafránková se s uměním potkala už v mládí, kdy se její otec stýkal s ochotníky. Šafránová hned po základní škole nastoupila na konzervatoř. Ve druhém ročníku už hrála v Mahenově divadle svoji první divadelní roli Julii v představení Romeo a Julie. Vzápětí nato se roku 1971 účastnila konkurzu na Barunku ve filmovém zpracování románu Babička.

Konkurz vyhrála, a předvedla tak mimořádný výkon, že režisér dokonce zapomněl dát pokyn: „Stop!“ Zlomový byl pro ni rok 1973, kdy natočila Popelku. Stala se z ní filmová hvězda, v té době zároveň potkala svého budoucího manžela Josefa Abrháma a od té doby sklízela jeden úspěch za druhým. Proč se s Josefem Abrhámem brali dvakrát? Jak to měla herečka s nadávkami? A proč se učila řídit až ve svých 52 letech?

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Jindřich Bíč
Spustit audio

Související