Neville Chamberlain

9. listopad 2000

"Lidé vyskakovali ze svých sedadel, jásali a křičeli - div se neobjímali v pocitu nového bratrství, které mělo nyní světu nastat. Mír byl pro Anglii, pro Evropu zachráněn. Domy se od té doby, co bylo zřejmé, že už nejsou ohroženy bombami, zdály zářivější, autobusy pěknější a slunce jasnější. A já sám jsem cítil, jako bych měl křídla..."

Ministerský předseda Velké Británie Neville Chamberlain slibuje, že Mnichov a jednání s Hitlerem zaručí Evropě budoucí mír. Kdo to vlastně byl ten politik, kterého moje generace zná asi především z té jediné fotografie v učebnicích dějepisu... Stojí tam jako vítěz na schůdcích z letadla, kterým se na podzim 1938 vrátil z Mnichova. Dnes podruhé znovu v našich dějinách přišel z Německa na Downing Street čestný mír. Věřím, že je to mír pro naši dobu. Podle pamětí Winstona Churchilla ale svým vlastním slovům příliš nevěřil, když jeho automobil projížděl v Londýně špalírem jásajících davů, podíval se na papír ve své ruce a řekl ministru zahraničí lordu Halifaxovi: Tohle všechno vydrží nejdéle tři měsíce. Netrvalo to ani celý rok a Velká Británie vyhlásila po napadení Polska Hitlerově říši válku. Mezitím ovšem stačila ještě Británie vyslat v březnu do Bratislavy svého konzula a tak fakticky uznat rozpad Československa. V čele vlády království Jejího Veličenstva stál celou tu dobu tentýž muž - Neville Arthur Chamberlain (18.3.1869 - 9.11.1940).

Německá propaganda si dala patřičně záležet, aby vyzdvihla důležitost a význam vzájemných jednání na podzim 1938 i ten fakt, že britský premiér v této souvislosti poprvé překonal svůj odvěký strach z letadel a přiletěl do Německa, aby mohl s Hitlerem mluvit o budoucnosti evropské bezpečnosti. Neville Chamberlain byl synem někdejšího britského ministra kolonií Josepha Chamberlaina, vstoupil do Parlamentu v roce 1918 jako člen konzervativní strany a bývalý starosta Birminghamu. Byl ministrem pošt i ministrem zdravotnictví. Jako ministr financí ve třicátých letech stál i za cenu velkých sociálních problémů u začátku hospodářského růstu Velké Británie. Jeho plány na větší sociální reformy však narušila potřeba modernizace armády. Psal se už rok 1937 a Chamberlain se v květnu stal ministerským předsedou. Jako odpůrce principů evropské kolektivní bezpečnosti byl jedním z těch, kteří v příštích dvou letech politikouappeasementu - usmiřování a ústupků - usnadnili Hitlerův mocenský nástup v Evropě. Dnes už víme, co odpověděl polní maršál Keitel na otázku při norimberském procesu: Útočil by Hitler na Československo, kdyby se západní mocnosti postavili na podzim 1938 za Prahu? Určitě ne. Nebyli jsme na to dost vojensky silní. Cílem Mnichova bylo vystrnadit Rusko z Evropy, získat čas a dokončit zbrojení. To všechno se nakonec Hitlerovi podařilo.

Ještě 5. listopadu 1939 píše Neville Chamberlain svojí sestře: "Tuším, že válka do jara skončí... Je důležité zbavit se Hitlera a třeba takový Göring by mohl mít významné postavení v přechodné vládě..." Válka nejenže do jara neskončila, ale Neville Chamberlain se jejího konce ani nedožil. Z vlády odstoupil donucen k rezignaci právě na jaře 1940 a zemřel o půl roku později, 9. listopadu před šedesáti lety. Předsedou vlády byl v Anglii tou dobou Winston Spencer Churchill. Ve svém nástupním projevu nesliboval svému národu mír, jen krev, pot a slzy , ale nakonec mu v boji proti bláznivému diktátorovi přinesl vítězství.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.