Nevhodný dárek? Pokud firma nemá na webu vzorový formulář, máte na vrácení až jeden rok

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vánoce, dárek

Našli jste pod stromečkem něco, co vás nepotěšilo? Pokud Ježíšek kupoval přes internet, platí možnost vrácení zboží do 14 dnů od doručení bez udání důvodu. S dárkem koupeným v kamenné prodejně to budete mít složitější.

 

Obchodník v kamenné prodejně není povinen zboží přijmout zpět nebo je vyměnit za jiné. Pokud to udělá, je to jeho dobrá vůle, upozorňuje Jiří Fröhlich, mluvčí České obchodní inspekce.

Co když se ale prodejce před svátky dušoval, že každý zákazník má možnost zboží koupené v jeho obchodě vrátit nebo zdarma vyměnit třeba do tří měsíců?

Reklama versus realita

Dárky pod vánočním stromečkem

„Pokud to někde píší a lákají tím spotřebitele do své prodejny, můžou k tomu připojit jakékoli další podmínky. Třeba že výrobek musí mít původní cedulku s cenovkou,“ varuje Fröhlich.

Doporučuje předem si ujasnit podmínky vrácení. Případně si vyfotit reklamu, abyste měli důkaz o slíbené možnosti dárek vrátit.

Pokud kupujete v síti prodejen, můžete jít zboží vrátit či reklamovat do jakékoli provozovny v České republice. Vaší jedinou povinností je předložit doklad o koupi nebo jakkoli jinak prokázat, že jste nakupovali právě u tohoto obchodu.

Vrácení pouze přes vzorový formulář

Tradiční způsob nakupování přes internet by mohly v blízké budoucnosti nahradit  tzv. VR shopy

Při nákupu na dálku stačí prodejci napsat elektronicky během 14 dnů od fyzického doručení, že odstupujete od kupní smlouvy, a zboží obratem poslat zpět.

„Každý obchod musí v obchodních podmínkách informovat, jakým způsobem lze odstoupit od kupní smlouvy, a mít vzorový formulář. Když to nemá, tak se lhůta pro vrácení dokonce prodlužuje o rok a 14 dní,“ uvádí Fröhlich a odkazuje na §1818 a 1820 a 1829 Občanského zákoníku.

Pozor na takzvané přeprodejce

Hlavně na konci roku se vyrojily obchody, které nabízejí pouze zaplacení předem. V jejich obchodních podmínkách se dočtete, že nejsou vlastníky zboží, ale pouze takzvaní přeprodejci, přestože jejich stránky se tváří jako klasický e-shop.

Někdy si dávají vlastní vznešený název „nákupní galerie“. Ve skutečnosti jen vaši objednávku včetně osobních údajů zadají na čínských webech a nakoupí na nich za vás. Doba dodání je obvykle dva týdny i déle. A protože si chtějí pojistit, že o zboží budete mít i po takové dlouhé době zájem, trvají na platbě předem.

„Protože tyto obchodníci mají hodně nespokojených zákazníků, skrývají skutečný kontakt. Udávají telefon, na který se nedovoláte. Proto doporučuji vybírat jen takové obchody, které nabízejí dobírku nebo osobní vyzvednutí. Tím se automaticky vyhnete těm problémovým,“ radí Jiří Fröhlich.

Spustit audio

Související