Neuvažoval jsem o DAMU, tak jsem zůstal u hradů a zámků, ohlíží se Lukáš Kunst, kastelán hradu Karlštejn

3. červenec 2023

Herecká zkušenost a školený hlas je na jeho projevu znát. „Jak říká Jiří Suchý: Každá hláska má právo, aby na jevišti zazněla,“ říká kastelán. „Ono to jde spolu ruku v ruce, protože jsem nejdřív provázel a pak jsem hrál. Propojilo se to jak v průvodcovském, tak i hereckém projevu.“ Považuje svoji práci za romantickou? V čem je práce průvodce a kastelána odlišná? Jakým vývojem si prošel jeho vztah s hradem? Je na hradě po odchodu posledního návštěvníka ticho?

Lukáš Kunst

Jeho původním snem bylo herectví. „Byl jsem kluk z vesnice a neuvažoval o DAMU. Zůstal jsem u hradů a zámků,“ vysvětluje Lukáš Kunst. Přesto se mu podařilo spojit povolání a je to splněný sen.

„Divadlo mě neživí, je to můj koníček. Když zkouším něco nového, tak zalezu na čtyři hodiny do divadla, kde není signál. Ale vylezu ven a hned mi začne cinkat mobil. Herec vyjde z divadla a je zase kastelánem,“ uzavírá Lukáš Kunst, kastelán hradu Karlštejn.

autoři: Vasil Fridrich , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.