Neurochirurg Beneš: Nejsem zvědavý na chirurga, který má zlatý ručičky

19. září 2019

Operace lidského mozku nejsou jednoduché. „Není to řezničina, ale řemeslo,“ ujišťuje Terezu Kostkovou v Blízkých setkáních jedna z největších kapacit u nás i ve světě.

„Když je operace mozku dobrodružství, je to riziko, které nese pacient. Na sále by to mělo být nudné, skoro až otravné, protože pak je to bezpečné,“ popisuje neurochirurg Vladimír Beneš. Podle něj neurochirurgie není o šikovnosti.

„Nejsem zvědavý na to mít chirurga, který má zlatý ručičky. Důležitější je zlatý mozeček, který tu operaci vymyslí.“ On sám prý nejdéle vymýšlel operaci rok. Konzultoval přitom s dalšími kolegy ve světě a pak se přiklonil k verzi tureckého lékaře. „Nádor jsem vyndal a dnes ta paní funguje úplně normálně.“

Musí při operacích vypnout emoce? Má vojenskou hodnost? Je na armádu pyšný? Jaký je u chirurgů odchod do důchodu? Co je nejdůležitější v chirurgii? Víme o mozku všechno?

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.