Neříkejte, co vám chybí, ale co chcete, radí psychoterapeut Lucian Kantor
Ve chvíli, kdy se snažíme mít věci příliš pod kontrolou, tak nám to podstatné uniká, a chováme se jako rodič, který všem radí, připomíná psychoterapeut Lucian Kantor.
„Když začneme s někým soupeřit o moc a o pravdu, tak se dostáváme do situace, že se cítíme nevyslyšeni, opuštěni, unaveni. Ve chvíli, kdy opustíme tendenci napravit svět, ale snažíme se kultivovat vztahy, tak je nám dobře,“ připomíná Lucian Kantor.
Mozek nezná zápory
„Někdo se například rozhodne nejíst maso. A začne hlásat svoji pravdu, že nejíst maso je nejlepší. Pak naráží na ostatní. Ale ve chvíli, kdy to pojme jako svůj svět, může být pro ostatní inspirací. Někdo třeba maso jíst přestane, jiný si řekne, že se svých žebírek nevzdá. Nesoupeří o to, co je lepší,“ uvádí příklad Lucian Kantor.
Je třeba zaměřit se na to, co chceme, připomíná psychoterapeut Lucian Kantor. Mozek nezná zápory. „Člověk by měl říct, co chce a neříkat, co mu chybí. Když chci pohlazení, tak řeknu, já bych se tak chtěl přitulit. Ve chvíli, kdy partnerovi řeknu, ty mě vůbec nehladíš, tak je chyba na obou stranách. Já nebudu pohlazený a druhá strana bude naštvaná.“
Co mohou způsobit nevyžádané rady? Proč je dobré se soustředit na dobré stránky rodičů, než na špatné?
Související
-
Prarodiče by při soužití více generací měli být poradci. Nedávat nevyžádané rady, radí Lucian Kantor
Soužití generací je v historii menšinová záležitost. Největší rozmach byl 19. století, tehdy se stavěly výminky, vysvětluje psychoterapeut Lucian Kantor.
-
Cyril Höschl: Jak mozek zpracovává výrazy tváře a jak to ovliňuje vaši náladu
Výraz tváře se často označuje jako okno do duše. Nakolik četba výrazu pomáhá v psychiatrické diagnostice? Jak se výraz v mozku zpracovává?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.