Neodvysílaný bonus Lenošky Iva Šmoldase s Karlem Olivou. Pozor, obsahuje vulgarismy!

19. červenec 2018

Pro fanoušky Lenošky anebo pořadu Slovo nad zlato tu máme letní bonbónek. Jazykovědec Karel Oliva s jazykovědcem-moderátorem Ivem Šmoldasem probíral mluvu na cestách a prznění českého jazyka.

„Jazyk se vyvíjí tím, že ho jeho mluvčí przní. Neboť bez prznění není vývoje. Jazyk je taky jediná struktura, které se nevyvíjí jako všechno ostatní od jednoduššího ke složitějšímu, ale naopak,“ tvrdil moderátor setkání Ivo Šmoldas. Podle jazykovědce Karla Olivy je na tom část pravdy.

„Mateřský jazyk se učíme mezi druhým a 15. rokem. V nějakém stádiu si vytvoříme jazykový ideál, který si udržíme po celý život. Jazyk se ale přitom vyvíjí dál, zatímco náš ideál zamrzl v 15 letech. A čím dále jsme od 15 let, tím více se jazyk vyvinul a liší se. A to se nám poté zdá jako ono prznění.“

Z toho, co se v květnu nevešlo do vysílání, připravila Markéta Košťáková tři zvukové přílohy, ve kterých uslyšíte o historii vývoje českého jazyka anebo se dozvíte, proč je pro registrační značky motorových vozidel potřebný seznam vulgarismů.

autoři: Markéta Košťáková , jra
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?