Neodvysílaný bonus Lenošky Iva Šmoldase s Karlem Olivou. Pozor, obsahuje vulgarismy!

19. červenec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lenoška Iva Šmoldase

Pro fanoušky Lenošky anebo pořadu Slovo nad zlato tu máme letní bonbónek. Jazykovědec Karel Oliva s jazykovědcem-moderátorem Ivem Šmoldasem probíral mluvu na cestách a prznění českého jazyka.

„Jazyk se vyvíjí tím, že ho jeho mluvčí przní. Neboť bez prznění není vývoje. Jazyk je taky jediná struktura, které se nevyvíjí jako všechno ostatní od jednoduššího ke složitějšímu, ale naopak,“ tvrdil moderátor setkání Ivo Šmoldas. Podle jazykovědce Karla Olivy je na tom část pravdy.

„Mateřský jazyk se učíme mezi druhým a 15. rokem. V nějakém stádiu si vytvoříme jazykový ideál, který si udržíme po celý život. Jazyk se ale přitom vyvíjí dál, zatímco náš ideál zamrzl v 15 letech. A čím dále jsme od 15 let, tím více se jazyk vyvinul a liší se. A to se nám poté zdá jako ono prznění.“

Z toho, co se v květnu nevešlo do vysílání, připravila Markéta Košťáková tři zvukové přílohy, ve kterých uslyšíte o historii vývoje českého jazyka anebo se dozvíte, proč je pro registrační značky motorových vozidel potřebný seznam vulgarismů.

autoři: Markéta Košťáková , jra
Spustit audio