Neodeslaný dopis vraha Ondraše

Vrah četníků zabitý na útěku. Případ, který začal chybami, poprvé při něm byl využitý rozhlas a rozluštěný byl díky neodeslanému dopisu.

Františka Ondraše byl vyhlášeným zlodějem. Četníci ho dlouho nemohli polapit. Bez obav se celé roky pěšky pohybuje po velké části jižní Moravy. Krade všechno, na co přijde. Nikdy ale nepoužívá násilí. Až v ten osudný den 7. března 1933 v dřevěné chatce na Hubertce u Velehradu…

Díky telefonnímu hlášení šli četníci téměř najisto. Pozdější ohledání místa činu má mnoho stran. Každému detailu byla věnována pozornost. Byl zajištěn i otisk prstu na svíčce v chatce. Svědčí to o závažnosti činu a důležitosti, jakou tehdy četníci šetření přikládali.

Ohledání místa činu vraždy

„Dveře boudy otevřeny, před nimi mrtvola strážmistra Svobody na pravém boku. Vedle leží četnická karabina s nasazeným bodákem. Pojistka karabiny je otevřena a úderník spuštěn. V nábojní komoře je prázdná nábojnice a ve schránce zásobník se 4 ostrými náboji. Na těle patrné tři střely – pod bradou a na přední straně krku.“

Poloha těla Jaroslava Svobody

„Uvnitř boudy objevena mrtvola vrchního strážmistra Sitka se čtyřmi střelnými ranami pod třetím levým žebrem. Mrtvola nebyla oloupena, neboť v zadní kapse bylo nalezeno 500 korun. Chybí však karabina, kterou patrně pachatel odcizil. Uvnitř chaty pod trámem je vyřezaný nápis: Majetek Františka Ondraše. V pravém zadním rohu pod střechou je vstřel projektilu o průměru 7 mm. Třepení třísek směřuje z boudy. Na prahu dveří lpí 13 kapek krve hvězdicovitého tvaru velikosti většího hrachu.“

Poloha těla Ondřeje Sitka při ohledání

Co se asi v domku stalo?

Později bylo kolem domku objeveno ještě poplašné zařízení z provázků. Co se asi stalo? Ondraš nejspíš věděl, že vrchní strážmistr Sitek do domku vstoupil a 4 ranami z revolveru zastřelil. Když do domku chtěl vstoupit strážmist Svoboda s už odjištěnou zbraní, vyrazil mu Ondraš pušku do výšky tak, že kulka prošla střechou, a pak ho 3 ranami do krku a hlavy zastřelil.

Nejrozsáhlejší pátrání

Četníkům je jasné, že vrah nebude daleko. Okamžitá pátrací akce neměla v té době na Moravě obdobu. Zúčastnilo se jí několik stovek četníků. Osloveni byli i hajní a revírnici. Bylo použito i pátracích psů a vznikaly plánky pro pohyb jednotlivých složek.

Mapka pátrání četníků po vrahu Ondrašovi

Je vyhlášeno celostátní pátraní. V novinách po celém kraji vyjde fotografie pachatele. Za informace, které četníky dovedou na jeho stopu, je vypsána odměna 5000 korun. Poprvé byl pro kriminalistické účely použit rozhlas.

Kdo pomůže vrahovi?

Protože jsou hlídané i pošty, nedaří se vrahovi odeslat dopis, ve kterém žádá přítele Geršpitze o pomoc. Vydá se tedy za ním pěšky. Tři bratři Geršpitzerovi (Jan, Ladislav a František) byli taky známé firmy. Zloději a podvodníci. Dva z nich mu slíbí, že ho odvedou do tajné skrýše v Kloboukách.

Jenže cestou si to rozmyslí a jeden z bratrů (snad ze strachu) Ondraše zastřelí. Když četníci tělo najdou, objeví u mrtvého v kapse neodeslaný vlastnoručně psaný dopis pro Jana Geršpitzera. V něm se doznává k vraždě četníků. Zároveň ale ukazuje na člověka, který se vzápětí stal i jeho vrahem.

František a Jan Geršpitzerovi byli za svůj čin odsouzeni k trestu smrti. V březnu 1934 udělil prezident Tomáš Garrique Masaryk oběma bratrům milost.

Účinkují: Tomáš Petřík, Tomáš Pavelka, Viktor Dvořák, Jiří Hána, Miroslav Hruška, Zdeněk Velen, Radim Kalvoda, Ctirad Götz, Šárka Skaláková a René Přibil

Scénář: Bronislava Janečková a Petr Švec

Režie: Vít Vencl

Zvuk: Petr Šplíchal

autoři: Bronislava Janečková , rota , Petr Švec
Spustit audio

Související