Nemysleli jsme si, že děláme něco nepřístojného, vzpomíná Jiří Macháček na svůj mystifikační pořad

9. červen 2020

Když se rozdával talent, šel si pro něj několikrát. Vystudovaného právníka, herce a hudebníka jsme mohli slyšet i jako moderátora Českého rozhlasu.

Na vlnách Českého rozhlasu v divokých 90. letech vysílal v uskupení Radio Mama. Stali se tak českými průkopníky u nás do té doby neznámého žánru telefonické mystifikace v éteru.

Čtěte také

„Nemysleli jsme si, že děláme něco nepřístojnějšího než ve škole. Samozřejmě se stávalo, že to lidé nepochopili a zlobili se. Dnes patří ke zlatému fondu rozhlasu a na to jsem strašně pyšnej,“ vzpomíná Jiří Macháček na svoje rozhlasové začátky .

Umanutej zoufalec

Na kontě má vyprodané koncerty své skupiny MIG 21 a je také úspěšným hercem. Do kin vstupuje film Bourák, kde hraje majitele herny. „Je to takovej nešťastně zamilovanej umanutej zoufalec,“ prozrazuje v Blízkých setkáních.

„Celá komedie má takovou podivňoučkou atmosféru, což mně osobně se strašně líbí. Jsem hodně zvědavej na reakce lidí, ty jsou totiž překvapivě často jinde, než bych očekával. A to je poučný.“

Proč je jeho oblíbená postava Vinnetou? Kolik písniček složil v karanténě? A těší se v létě na pódium?

autoři: Tereza Kostková , mis

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.