Nemůžete na našem webu něco najít?

Nejčastější otázky na webu Dvojky

Instruktážní videa. Návodné obrázky. Odpovědi na nejčastější dotazy na webu Dvojky.

 1. Nemůžu najít audiozáznam svého pořadu
 2. Proč není záznam v Archivu pořadů?
 3. Jak najít konkrétní díl (ne)vysílaného pořadu?
 4. V audioarchivu chybí starší díl četby na pokračování?
 5. Neodpovídá délka pořadu. Není audiozáznam celý?
 6. Audiozáznam se zastaví a hraje od půlky znovu. Není celý?
 7. Různé varianty poslechu pořadů
 8. Proč pořad nemá podcast?
 9. Kam zmizel podcast pořadu Tobogan, Lenoška Iva Šmoldase a Výlety s Dvojkou?
 10. Jak můžu položit dotaz do on-line chatu?
 11. Kde najdu přepisy pořadů?
 12. Můžu si audiozáznam stáhnout? Jak na to?
 13. Jak poznám, který pořad mohu vidět na webkameře a který ne?
 14. Poslouchám Český rozhlas Dvojku přes internet. Proč slyším zvuk dvakrát?
 15. Proč je vysílání přes webkamery občas zpožděné?
 16. Kde je možné slyšet prvních 536 dílů Toulek českou minulostí?

1. Nemůžu najít audiozáznam svého pořadu

Pokud jde o záznam už nevysílaného pořadu, pokračujte na: Jak najít konkrétní díl (ne)vysílaného pořadu?
Pokud jde o záznam živého vysílání z předchozího dne nebo víkendu, pokračujte na: Proč není záznam v audioarchivu?
Pokud jde o starší díl četby na pokračování, pokračujte na: V audioarchivu chybí starší díl četby na pokračování
Pokud vám nápověda nepomohla, napište nám. Můžete zatím zkusit jinou variantu poslechu pořadu než z audioarchivu: Různé varianty poslechu pořadů

2. Proč není záznam v Archivu pořadů?

18. ledna 2016 jsme změnili způsob archivace pořadů na webu. Audioarchiv Dvojky se rozštěpil na dvě samostatné jednotky: Archiv pořadů a Celodenní záznamy. V Archivu pořadů najdete většinu pořadů jako dosud, až na „proudové vysílání“:
 • Dobré ráno s Dvojkou
 • Dopoledne s Dvojkou
 • Dvanáct ve dvanáct
 • Odpoledne s Dvojkou
 • Šťastnou cestu
 • Káva o čtvrté
Tyto pořady nově najdete pouze v Celodenních záznamech.

Vysílání ze záznamu (předtočené) vkládáme do Archivu pořadů vždy hned po odvysílání. Živé vysílání po 16:30 až do 8:00 následujícího dne nebo o víkendu do archivu vkládáme vždy následující pracovní den dopoledne. Příklad:

 • pořad vysílaný živě v pondělí v 16:30 (a dále), najdete v Archivu pořadů v úterý do 12:00
 • pořad vysílaný živě v pátek v 16:30 (a dále), najdete v Archivu pořadů v pondělí do 12:00
 • pořad vysílaný živě v sobotu v 11:00, najdete v Archivu pořadů v pondělí do 12:00
 • pořad vysílaný živě v sobotu v 11:00 a v pondělí je státní svátek (tj. není pracovní den), najdete v Archivu pořadů v úterý do 12:00

Nové Celodenní záznamy archivují 7 dní v týdnu 24 hodin denně veškeré vysílání kromě pořadů, na které se vztahují autorská práva (např. četby, rozhlasové hry). Většinu pořadů tak najdete archivovaných v Archivu pořadů i v Celodenních záznamech společně. Celodenní záznamy se ale na webu objevují už 5 minut po odvysílání celé hodiny (platí i ve svátcích a o víkendech).

Navíc se v nich archivují i pořady, které jsme dosud z kapacitních důvodů do Archivu pořadů nevkládali. Jako například Porada nutná, Kolotoč, Šlágry od srdce, Folklórní notování, Felixír a další. Všechny tyto záznamy tam jsou uloženy vždy bez časového omezení.

3. Jak najít konkrétní díl (ne)vysílaného pořadu?

Nejdříve návod na Archiv pořadů. Postup se liší podle toho, jestli znáte jméno pořadu anebo víte jen jméno hosta, klíčové slovo nebo datum, kdy jste pořad slyšeli. První instruktážní video vám ukáže postup, jak najít audiozáznam pořadu, který znáte.

 1. Najděte si audioarchiv Archiv pořadů Dvojky
 2. Vyberte hledaný pořad ze seznamu
 3. Zmáčkněte zelené tlačítko „Hledat v archivu“
 4. Nastavte přesné datum v kalendáři
 5. Zmáčkněte tlačítko použít

Druhé video vám ukáže, jak najít záznam pořadu, jehož jméno neznáte. Postup je velice podobný, jen místo seznamu pořadů využijete políčko "Fulltextové hledání".

 1. Najděte si audioarchiv Archiv pořadů Dvojky
 2. Zadejte hledaný výraz do políčka „Fulltextové hledání“
 3. Zmáčkněte zelené tlačítko „Hledat v archivu“
 4. Třiďte podle data / Nastavte přesné datum v kalendáři
 5. Zmáčkněte tlačítko použít

Pokud hledáte starší pořad, který se už nevysílá, stačí zaškrtnout políčko „Zobrazit nevysílané pořady“. Najdete ho hned nad seznam pořadů.

Nevysílané pořady v iRadiu

Naproti tomu Celodenní záznamy zatím umožňují vyhledávání pouze podle data a hodiny vysílání. Stačí kliknout na ikonku kalendáře v pravém horním rohu a vybrat konkrétní den.

Hodinové záznamy - kalendář

4. V audioarchivu chybí starší díl četby na pokračování

Starší díl četby na pokračování chybí pravděpodobně proto, že mu skončila práva na publikaci na webu. Každou četbu nebo rozhlasovou hru na webu kvůli autorským právům publikujeme vždy jen 1 týden po odvysílání (pokud není uvedeno jinak). Na tuto skutečnost upozorňujeme v souhrnném článku.

Časová omezení četby

Také v audioarchivu najdete tuto informaci vždy v popisku. Najdete tam, do kdy přesně je možné si záznam poslechnout, než zmizí. Podobně tuto informaci najdete u každého audia zvlášť na webu Dvojky v sekci Drama. Vždy hned pod titulkem konkrétní četby nebo rozhlasové hry.

Jak poznáte časové omezení četby v sekci Drama

Podrobné informace o tom, dokdy anebo jestli vůbec bude daná četba nebo rozhlasová hra v audioarchivu, najdete vždy přehledně zde.

5. Neodpovídá délka pořadu. Není audiozáznam celý?

Z některých pořadů (např. Host do domu) vystřihujeme písničky, abychom vám pořad mohli poskytnout ke stažení. Na písničky totiž nemáme autorská práva. Po odstranění písniček se stopáž pořadu výrazně zkrátí.

6. Audiozáznam se zastaví a hraje od půlky znovu. Není celý?

Záznamy nikdy nezkracujeme (výjimkou je vystřihování písniček – o tom více viz Neodpovídá délka pořadu?). Pokud se vám přehrávání zastaví a hraje znovu, je pravděpodobně chyba na straně vašeho internetového připojení. Anebo je dána zastaralostí vašeho softwaru.

Jediná pomoc je aktualizovat software nebo alespoň webový prohlížeč (Mozilla Firefox, Chrome, Internet Explorer, Safari…) a/nebo související aplikace (Adobe Flash Player apod.).

Pokud problém přetrvává, kontaktujte poskytovatele internetového připojení.

7. Co dělat, když záznam není v Archivu pořadů? Různé varianty poslechu pořadů

K některým pořadům vznikají samostatné články. Součástí těchto článků jsou i audia. Tyto audia nejsou vázána na audioarchiv, takže je tam můžete najít, i když v archivu nic není.

Východou článků jsou zajímavé doprovodné fotografie, fotogalerie, mapy, videa. Články často shrnují nejužitečnější informace, doplňují informace nebo přinášejí informace úplně nové.

Pravidelně na webu Dvojky najdete články k pořadům Jak to vidí…, Host do domu, Kupředu do minulosti, Toulky českou minulostí, Stopy, fakta, tajemství…, Dokument, Dobrá vůle, Meteor, četby a rozhlasové hry, pohádky a Hajaja. Články k dalším pořadům se zobrazují na webu v sekci Doporučujeme.

8. Proč pořad nemá podcast?

Podcast pořad dostane v momentě, kdy je poskytnutý v audioarchivu ke stažení. Český rozhlas poskytuje ke stažení všechny audiozáznamy, na které má práva. Pokud pořad obsahuje části, na která Český rozhlas nemá práva (nejčastěji písničky nebo části recitace, četby atp.), nemůže být poskytnut ke stažení, a nemá tudíž ani podcast.

9. Kam zmizel podcast pořadů Tobogan, Lenoška Iva Šmoldase a Výlety s Dvojkou?

Podcast pořad dostane v momentě, kdy je poskytnutý v audioarchivu ke stažení. Tobogan/Lenoška Iva Šmoldase se dříve vkládaly do archivu ke stažení. To znamenalo, že z něj byly vystřihovány všechny písničky. Písničky se totiž řídí jinými autorskými právy. Písničky jsou ale integrální součástí pořadu a fakt, že je odstraníme, pořad ničí. Moderátor na ně často odkazuje, mluví se o nich. Navíc si posluchači na tuto skutečnost stěžovali.

Přistoupili jsme tedy k možnosti nechat písničky v pořadu. Písničky se ale řídí jinými autorskými právy a OSA (společnost chránící autorská práva umělců) nám nedává právo poskytovat písničky ke stažení. Proto nově najdete pořad jen k on-line poslechu, zato ale kompletní.

Podobně (kvůli hudbě) o podcast přišly i Výlety s Dvojkou.

10. Jak můžu položit dotaz do on-line chatu?

On-line rozhovor s hostem umožňuje Dvojka hlavně jako službu pro posluchače rubriky Zahrádkářská poradna (pátek v rámci Dopoledne s Dvojkou od 10:30). Jen výjimečně spouštíme chat v jinou dobu.

Kde najdete vstup do on-line rozhovoru/chatu

Přístup do on-line chatu najdete ihned po skončení vysílání a výzvě moderátora na webu Dvojky v modrém boxu hned pod velkými měnícími se fotografiemi. Ale také úplně dole na stránce v sekci Vybíráme z vysílání. Článek z chatem je vždy nadepsán verzálkami (velká písmena) ON-LINE ROZHOVOR / CHAT.

Po skončení rozhovoru modrý box z webu zase zmizí. Znamená to, že otázky už není možné nadále pokládat. Článek s archivem rozhovoru najdete stále na webu v sekci Vybíráme z vysílání.

11. Kde najdu přepisy pořadů?

V současné době přepisujeme pravidelně pouze jeden pořad – Jak to vidí… Ke každému dílu tohoto pořadu ale vzniká i samostatný článek. Najdete ho na webu Dvojky v boxu Jak to vidí... hned pod velkými měnícími se obrázky anebo přímo zde.

Kde najdete doslovný přepis pořadu Jak to vidí...

Výhodou těchto článků je, že v nich najdete to nejzajímavější z celého rozhovoru, včetně audiozáznamu, doprovodných fotografií (fotogalerií), souvisejících příspěvků apod. Najdete v nich i přepisy.

Články vznikají prakticky do 1,5 h po odvysílání. Doslovné přepisy se do nich publikují vždy až následující pracovní den dopoledne, protože je pro nás zajišťuje externí firma. Přepisy najdete vždy tedy až následující den na konci článku: v šedém boxu „Související příspěvky“ hned na prvním místě.

12. Můžu si audiozáznam stáhnout? Jak na to?

Některá pořady stáhnout můžete, jiné ne. Závisí to čistě na autorských právech. O tom více viz Proč pořad nemá podcast? anebo Kam zmizel podcast pořadu Tobogan, Lenoška Iva Šmoldase a Výlety s Dvojkou?

Záznamy, které si můžete ve formátu mp3 stáhnout, poznáte podle toho, že mají v Archivu pořadů vpravo kromě tlačítka "Přehrát" také tlačítko "Stáhnout". Stačí na něj jednoduše kliknout.

Mimochodem stejné tlačítko stáhnout najdete i v přehrávači. Takže pokud posloucháte nějaký audiozáznam, líbí se vám a Český rozhlas ho umožňuje stáhnout, můžete ho jedním klikem na tlačítko "Stáhnout" dostat okamžitě do svého počítače nebo mobilního zařízení.

U těchto audií/pořadů si také můžete nastavit "Podcast" a váš mobil nebo mp3 přehrávač bude nové díly stahovat automaticky při dalším připojení k internetu. Tato funkce je ale dostupná pouze u audií v Achivu pořadů, nikoli u audií v článcích (ačkoli se technicky jedná o totožná audia).

Zpravidla není možné stáhnout ta audia, která obsahují písničky anebo četbu. Obecně není možné stahovat četbu na pokračování, pohádky a rozhlasové hry.

Audioknihy, které právy nejsou zatíženy, a můžete si je tedy stáhnout zdarma, najdete na speciálním webu Čtenářský deník. Další možností je audia zakoupit a stáhnout z webu (bez nutnosti návštěvy prodejny), prostřednictvím našeho e-shopu Radioteka.cz.

Všechny audiozáznamy Českého rozhlasu je možné embedovat, tj. vložit na svůj vlastní web, případně poslat mailem čistě jako odkaz (podobně jako to děláte s videi z YouTube). Výhodou embedování audia je, že nezatěžuje vaše servery. Audio se přehrává přímo ze serverů Českého rozhlasu.

Pokud embedovanému audiu vyprší práva na publikaci (např. u četeb na pokračování, rozhlasových her apod., kde jsou práva omezena na týden), emebedovaný záznam nepůjde přehrát. Jak embedovat přehrávač Českého rozhlasu?

13. Jak poznám, který pořad mohu vidět na webkameře a který ne?

Přesná odpověď na tuto otázku neexistuje. Zpravidla platí, že na webkamerách nevidíte pořady, které jsou předtočené nebo reprízované. Ze studia tak vidíte veškeré živé vysílání, tj. zejména pořady Dobré ráno, Česko! (5:00-8:30), Jak to vidí... (všední den 8:30-9:00), Dopoledne s Dvojkou (všední den 9:00-12:00), Polední hrátky (všední den 12:00-13:00), Odpoledne s Dvojkou (všední den 13:00-16:00), Šťastnou cestu (pátek 13:00–16:00), Káva o čtvrté (všední den 16:00-17:00), Kolotoč (všední den 17:00-18:30, víkend 15:00–17:00), Noční Mikrofórum (22:30-24:00); zvláštní případ je pořad Česko na Dvojce (0:00-5:00 kombinující živé vstupy s reprízovaným materiálem).

Ale ne vždy tyto pořady vidíte, protože se může stát, že jde o předtočený pořad (moderátor nemohl, host nemohl v daný čas, svátek apod.) anebo protože se vysílá ze studia, kde nejsou kamery. Naopak ve výjimečných případech můžete na kameře vidět i pořady, které se jindy předtáčejí.

Kamery přenášejí obraz 24 hodin denně. Pokud vidíte prázdné studio, zřejmě právě vysíláme ze záznamu nebo z jiného studia. Pokud obraz ukazuje chybové hlášení, omlouváme se, zřejmě máme technické potíže. Budeme moc rádi, pokud nám problémy s videopřenosem nahlásíte.

Více informací najdete na stránce webkamer Dvojky pod Nejčastějšími dotazy.

14. Poslouchám Český rozhlas Dvojku přes internet. Proč slyším zvuk dvakrát?

Pravděpodobně máte spuštěný přehrávač živého vysílání a webkameru současně. Anebo více oken s totožným videopřenosem.

15. Proč je vysílání přes webkamery občas zpožděné?

Ano, bohužel se to stát může. Zpracování videopřenosu je technicky náročný proces, a byť děláme, co můžeme, vysílání se občas může zpozdit až o dvě minuty. Věříme, že to pochopíte a nenecháte si zkazit zážitek z poslechu.

16. Kde je možné slyšet prvních 536 dílů Toulek českou minulostí?

Audiozáznamy Toulek českou minulostí archivujeme v našem Archivu pořadů. Kromě něj je najdete i na samostatném webu Toulek v každém jednotlivém článku. Články jsou textovými přepisy pořadu, doplněné o obsáhlý obrazový materiál. Bohužel vzhledem k autorským právům na nich prvních 536 dílů v audiopodobě nenajdete. Jsou tam jen v podobě textové. Jediná možnost jejich poslechu je přes náš server Radioteka.cz (stažení za poplatek) anebo jejich zakoupení na CD.

Pokud vám ani tento článek nepomůže, napište nám. Rádi vám poradíme osobně.