Němci stojí na velké křižovatce. Volby můžou rozhodnout i nedávné povodně, říká novinář Jiří Hošek

22. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Předseda německé CDU Armin Laschet (vlevo) a šéf CSU Markus Söder

Do parlamentních voleb v Německu zbývají tři měsíce. Souboj o obsazení kancléřského postu po Angele Merkelové běží na plné obrátky. Mnohé však podoba předvolební kampaně plné osobních útoků a skandálů zaskočila. Co rezonuje v myslích německých voličů? A jak mohou volby ovlivnit nedávné tragické povodně?

Nejčtenější deník Bild dokonce napsal, že tak špinavou kampaň osobních útoků zcela za hranou Německo ještě nezažilo. 

„Německo je opravdu na velké křižovatce. A myslím si, že největší špína vyplavala právě v zaplavených oblastech na západě Německa. Volební kampaň tam probíhá na plné obrátky a právě to, jak se tam politici ke katastrofě postaví, rozhodne, komu voliči potom hodí hlas, myslí si novinář Jiří Hošek.

Fungující stroj 

Po dlouhých 16 letech odchází z politiky Angela Merkelová, a proto není divu, že se v myslích politiků a voličů odehrává obrovský souboj.

Čtěte také

Lidé byli na jednu stranu merkelismem unavení. Na straně druhé jsou ale Němci v některých věcech konzervativní a mají rádi věci, které fungují. A Angele Merkelové její stroj drtivou většinu její vlády fungoval.

Podle novináře ale teď Němci možná zjišťují, že z možností, které se jim u voleb naskýtají, zas tak nadšení nejsou. Vědí, že budou muset přimhouřit oči. A nutno dodat, že i uvnitř jednotlivých politických stran není podpora kandidátů ultimátní.

Morálka a krizový management

Nedávné tragické povodně, které zasáhly západ Německa, však ukázaly, že ústředním tématem voleb bude zřejmě i morálka politiků. Vedle skandálů kolem kandidátky Zelených na kancléřku Annaleny Baerbockové se nyní voličů silně dotýkají i postoje německých politiků k přírodní katastrofě.

Čtěte také

Uchechtnutí šéfa CDU Admira Lascheta při srdceryvném projevu prezidenta a nedostatek empatie dalších bude zřejmě politiky stát body.

„Spekuluje se také o tom, co je výhoda. Jestli lidé v nějakém velkém počtu na tuto katastrofu zareagují a budou požadovat daleko větší ochranu klimatu a projednávání zelených témat, a bude to tedy vítr do plachet straně Zelených. Anebo jestli to zvýhodní strany SPD a CDU, které jsou v postižených oblastech u moci. Hrozně moc bude záležet na tom, jestli jejich politici ukážou, jak dobrými krizovými manažery jsou,“ domnívá se host Dvojky.

Těžko ale v tuto chvíli něco predikovat. Do 26. 9. se může stát ještě spousta věcí. Podstatné v těchto volbách bude také to, která strana dokáže Německu vydělat nejvíce peněz a kdo zajistí, aby Německo mělo v rámci Evropy pořád svoje výsostné postavení, uzavírá Jiří Hošek.  

Další témata rozhovoru: špionážní kauza Pegasus; dozvuky fotbalového šampionátu ve Wembley; covidový stín nad olympiádou v Tokiu.

Spustit audio

Související