Němci stojí na velké křižovatce. Volby můžou rozhodnout i nedávné povodně, říká novinář Jiří Hošek
Do parlamentních voleb v Německu zbývají tři měsíce. Souboj o obsazení kancléřského postu po Angele Merkelové běží na plné obrátky. Mnohé však podoba předvolební kampaně plné osobních útoků a skandálů zaskočila. Co rezonuje v myslích německých voličů? A jak mohou volby ovlivnit nedávné tragické povodně?
Nejčtenější deník Bild dokonce napsal, že tak špinavou kampaň osobních útoků zcela za hranou Německo ještě nezažilo.
„Německo je opravdu na velké křižovatce. A myslím si, že největší špína vyplavala právě v zaplavených oblastech na západě Německa. Volební kampaň tam probíhá na plné obrátky a právě to, jak se tam politici ke katastrofě postaví, rozhodne, komu voliči potom hodí hlas,“ myslí si novinář Jiří Hošek.
Fungující stroj
Po dlouhých 16 letech odchází z politiky Angela Merkelová, a proto není divu, že se v myslích politiků a voličů odehrává obrovský souboj.
Čtěte také
„Lidé byli na jednu stranu merkelismem unavení. Na straně druhé jsou ale Němci v některých věcech konzervativní a mají rádi věci, které fungují. A Angele Merkelové její stroj drtivou většinu její vlády fungoval.“
Podle novináře ale teď Němci možná zjišťují, že z možností, které se jim u voleb naskýtají, zas tak nadšení nejsou. „Vědí, že budou muset přimhouřit oči. A nutno dodat, že i uvnitř jednotlivých politických stran není podpora kandidátů ultimátní.“
Morálka a krizový management
Nedávné tragické povodně, které zasáhly západ Německa, však ukázaly, že ústředním tématem voleb bude zřejmě i morálka politiků. Vedle skandálů kolem kandidátky Zelených na kancléřku Annaleny Baerbockové se nyní voličů silně dotýkají i postoje německých politiků k přírodní katastrofě.
Čtěte také
Uchechtnutí šéfa CDU Admira Lascheta při srdceryvném projevu prezidenta a nedostatek empatie dalších bude zřejmě politiky stát body.
„Spekuluje se také o tom, co je výhoda. Jestli lidé v nějakém velkém počtu na tuto katastrofu zareagují a budou požadovat daleko větší ochranu klimatu a projednávání zelených témat, a bude to tedy vítr do plachet straně Zelených. Anebo jestli to zvýhodní strany SPD a CDU, které jsou v postižených oblastech u moci. Hrozně moc bude záležet na tom, jestli jejich politici ukážou, jak dobrými krizovými manažery jsou,“ domnívá se host Dvojky.
„Těžko ale v tuto chvíli něco predikovat. Do 26. 9. se může stát ještě spousta věcí. Podstatné v těchto volbách bude také to, která strana dokáže Německu vydělat nejvíce peněz a kdo zajistí, aby Německo mělo v rámci Evropy pořád svoje výsostné postavení,“ uzavírá Jiří Hošek.
Další témata rozhovoru: špionážní kauza Pegasus; dozvuky fotbalového šampionátu ve Wembley; covidový stín nad olympiádou v Tokiu.
Související
-
Kateřina Šafaříková: Kdo převezme funkci mírotvorce po Angele Merkelové, je zatím nejisté
Do čela CDU kancléřky Angely Merkelové byl zvolen ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet. Post kancléře mu však připadnout nemusí.
-
Ekonomka Švihlíková: Angela Merkelová odchází. Boj o kandidáta na post německého kancléře může začít
Angela Merkelová vedla Německo 16 let. Kdo po ní převezme žezlo je tak velkou otázkou. Volba nového kancléře ovlivní nejenom celou německou politiku, ale i tu světovou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.