„Nekontaktované amazonské kmeny unášejí děti.“ Fotograf Václav Šilha se vrátil z Ekvádoru

3. srpen 2016

Máme nechat domorodé kmeny jejich osudu v pralese? Proč samy vítají turisty?

Fotografovi Václavu Šilhovi se podařilo v Amazonii dostat k domorodému kmeni, který ještě žije původním životem. Šlo ale o kmen tzv. kontaktovaný. „Kmen Huaorani byl poprvé kontaktován až v roce 1956. Ale rozdělil se. Někteří chtěli nějakým způsobem přijímat novou kulturu. Menší skupinka naopak vůbec a stáhla se hluboko do džungle.“

Vědí o nás

Nekontaktovaný tedy rozhodně neznamená, že by kmen nevěděl o západní civilizaci. „Oni o nás dost dobře vědí, ale záměrně se nám vyhýbají.“ Protože lidí z nekontaktovaných kmenů je málo (200–300), čas od času, když potřebují „novou krev“, unášejí kontaktovaným kmenům děti. Dochází ke střetům.

Václava Šilhu po Amazonii provázela právě žena, které nekontaktovaný kmen na přelomu roku zabil manžela. „Ona nám o tom všem vyprávěla. Byl to velmi silný příběh. Bohužel nechtěla mluvit na kameru, což se nedivím... Je to poslední člověk, který viděl nekontaktované indiány.“

Tance kolem satelitního telefonu

Kontaktované kmeny ale žijí stejným způsobem jako ty nekontaktované. „U nich je to tak 50:50, že přežijete.“ Rozdíl je spíš v myšlení, v přístupu. „Oni třeba mají satelitní telefon. Ale chodí tam kolem něho nazí s foukačkami. Je to zvláštní,“ popisuje Šilha. Právě přivolání pomoci telefonem zachránilo život jeho průvodkyni.

Logo

Kmeny jsou malé, v podstatě jen rodina. Někdy rozvětvená. „Byl tam jen jeden muž, jeho žena, dvě švagrové a vnučka. Syny měl někde pryč. Dával je už do školy. Ale oni pořád chtějí žít původním způsobem. Už třeba nechodí po pralese nazí, ale pořád mají v ruce oštěp a foukačku.“

Turista je lepší než těžař

Proč tedy turisty přijímají? „Oni vědí, že je to lepší než těžaři... Bohužel ekvádorský prezident nedávno povolil těžbu na jejich území a oni vědí, že když se tam začne těžit, jejich kultura zmizí.“ Sám Šilha moc nevěří na úspěch „udržitelného“ turismu. Zároveň ale nesouhlasí se zakonzervováním.


Václav Šilha, fotografKdyž byl v Keni pytlácký boom, byli to turisti, kdo upozornil na to, že po cestách tam leží mrtví sloni, nosorožci. A na to konto keňská vláda zřídila organizaci Wild Life Service.

„Kdo může bránit lidem, aby se měli líp? Ano, nejsem rád, když v Africe vidím domorodce s tričkem Adidas, protože to mám nějak zidealizované. Ale kdo jim může zabránit, aby si nezavolali pomoc? My přece nemůžeme vytvářet ghetta, rezervace. .. Ti lidi sami chtějí. Nesmí se jim to vnucovat.“

Spustit audio