Největší nešvar? Co lidé nepotřebují, odvezou na chatu, shodují se architekti Petr Portych a Martin Štrouf
Všichni chataři jsou svým způsobem architekti. To je zkušenost Martina Štroufa a Petra Portycha z natáčení televizního pořadu České chaty snů. I proto měli s některými účastníky složitou práci. Pracují spolu i ve skutečnosti? Jaká pro ně byla práce před kamerou? Bylo natáčení postavené na improvizaci? Jeli by na dovolenou na vlastní chalupu? Naučili se oni sami něco při natáčení pořadu?
„Byl tam boj v rámci generací. Chatu stavěli rodiče či prarodiče a mladí to chtěli předělat. Ten, kdo se do pořadu přihlásil, ale už změnu chtěl. A i starší generace byly spokojené,“ popisuje Petr Portych.
Co je podle názoru obou architektů nečastějším nešvarem či stereotypem, který v průběhu natáčení pozorovali? „Věci, které doslouží, si lidé odvážejí na chaty. To se opakovalo s každou chalupou. Nenarazili jsme na žádnou, kde bychom to neviděli,“ říká Petr Portych. „Většina těch věcí ani nemá v dnešní době smysl. Obzvlášť elektronika,“ doplňuje Martin Štrouf.
„Taky si lidé všechno dělají svépomocí. Je lepší vyhledat odborníka a poradit se,“ shodují se oba architekti v Blízkých setkáních. A co pro ně bylo nejnáročnější na celém seriálu? „Vidět se pak,“ smějí se.
Související
-
Pražský hrad se mi vzdálil. Po blackoutu by se teď mohlo rozsvítit, doufá architekt Josef Pleskot
Jak vnímá Pražský hrad? „Když jsem se podíval z Karlova mostu na hradní panorama, bylo pro mě po roce 1989 naplněné obsahem. Viděl jsem státotvorné vyzařování,“ popisuje.
-
David Mareček: Hradní architekt? Pražský hrad si to zaslouží. Je to navýsost významný prostor
Na podobě Pražského hradu se po staletí podílela řada architektů. Ve 20. století byla dokonce zřízena funkce hradního architekta. Obnovit by ji nyní chtěl i Petr Pavel.
-
Architekt Jan Kotěra. Osudové setkání s baronem Mladotou mu změnilo život
Jan Kotěra je označovaný za zakladatele moderní české architektury. Život mu změnilo setkání s baronem Mladotou ze Solopisk, který ho přizval k přestavbě svého zámečku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, moderátor


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.