Nejlepší zimní dovolená? Jedině ve Švýcarsku!
Před 150 lety prý jeden hoteliér ze švýcarského Svatého Mořice pozval britské turisty na dovolenou na sněhu. Do té doby nevídaný zážitek. Hosté nakonec přijeli. Ale pouze proto, že jim slíbil proplacení zájezdu, pokud by se jim pobyt nelíbil.
„Ta historka není nikde písemně doložená,“ říká Alena Koukalová, předsedkyně švýcarské obchodní komory. „Tomu ale kontruje středisko Davos, které naopak říká, že první hosty, kteří tam byli ve stejnou dobu, doložené mají. Ale byli jenom dva a byli z Německa.“
Za tento záznam ale vděčíme švýcarské policii. Té bylo divné, že vůbec někdo v zimě přijel, a tak návštěvníky zkontrolovala.
Se zimními hosty se prostě nepočítalo. Právě i proto nebyly ani pokoje vytápěné. Mezi středisky Davos a Svatý Mořic prý dodnes panuje konkurence o toto prvenství.
Úspěch v jednoduchosti
Nastal velký zlom a lidé začali do Švýcarska jezdit. Hlavně Britové. „Ta zima byla v Anglii dlouhá a navíc industriální revoluce zhoršila životní prostředí.“ Slunná horská krajina pro ně byla jako zázrak.
A na co Brity lákali? „Na poprvé jim nabízeli určitě přírodu, čistý vzduch, slunce a zdravou výživnou stravu,“ vysvětluje úspěch Koukalová. Teprve turisté s sebou přivezli zábavu jako třeba bobování. „Švýcaři měli co dělat, aby tam přežili.“
Léčba tuberkulózy
Společně s lidmi, kteří si chtěli odpočinout, se ale postupem času začali do údolí sjíždět i pacienti s tuberkulózou. Ta v druhé polovině 19. století sužovala městskou populaci v Evropě.
„Lékař, který tam dorazil s nemocnou ženou, si všiml, že v městečku a okolí žádní nemocní nejsou. Zkoumáním pak zjistili, že je to místo, kde by se nemoc mohla léčit.“
Dodnes je taky krajina nedotčena průmyslem. A proto se do těchto míst návštěvníci stále vrací.
Dozvíte se o povaze Švýcarů. Stojí si za svými rozhodnutími? Co je pravdy na tom, že každý z nich musí mít doma atomový kryt? Jak se starají o hendikepované? Více uslyšíte v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.