Nejlepší ochranou dítěte je dobrá rodina, říká ředitelka Nadace Naše dítě
Ředitelka a zakladatelka nadace Zuzana Baudyšová se domnívá, že v jiných zemích je ochrana dětí na vyšší příčce. A nejen to: „Vztah k dětem je tam prostě lepší.“
U nás není situace kolem týraných dětí právě růžová. Jejich počet kolísá kolem 7 tisíc. „Ale je to jen vrcholek ledovce, protože o spoustě dalších nevíme. Chtěla bych apelovat na všechny, aby jakékoli podezřelé případy hlásili policii. Ale lidé si to už uvědomují a jsou všímavější. V roce 2013 týrání nepřežilo devět dětí a já doufám, že s ochranou dětí se to u nás bude zlepšovat.“
Rodinu si dítě nevybírá
Při výchově by rodiče měli dbát na to, aby bylo vždycky vyváženo pro a proti. „Nenamítám nic proti tomu, plácnout dítě přes ručičku. Ale v repertoáru rodičů by neměl být neustálý křik a rány. To dítě vážným způsobem poškodí.“
Do jaké míry rodinné prostředí ovlivní další život dítěte? „Nikdo vám přesně neodpoví, jakou roli hrají geny a jakou výchova. Podstatné ale je, aby dítě kolem sebe cítilo lásku a jistotu. Jeho nejlepší ochranou je dobrá rodina.“
Sbohem, teplá židle!
Před 20 lety odešla Zuzana Baudyšová ze solidního sektoru bankovnictví a začala se věnovat dětem a jejich problémům. „Vždycky jsem si to přála, ale neziskový sektor dřív neexistoval."
Po revoluci konzultovala s mnoha chytrými lidmi a začala se věnovat Lince bezpečí. „Hodně mě to bavilo, ale pak jsem se rozhodla, že toho bylo dost, a začala se zaměřovat na týrané a jinak handicapované děti.“
Nadaci Naše dítě založila v roce 1993, a tak týraným, zneužívaným a jinak ohroženým dětem pomáhá už přes deset let. „Byla to plodná doba a já se omlouvám, že se chválím. Ale jak se říká, když nás nikdo nepochválí, musíme se pochválit sami.“
Nadace je aktivní i na poli dětských práv, zaměřuje se na vzdělávací projekty pro rodiče a osvětovou činnost. „Je to i o právním poradenství, financích a dalších aspektech.“
Kde všude Nadace Naše dítě pomáhá? Jak na správnou výchovou dětí? A kde je tedy pravda s fyzickými tresty? Poslechněte si v archivu iRadia.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.