Nejkratší korespondence? Otazník a vykřičník. Omeletky Haliny Pawlowské
Kdy jste naposledy napsali dopis? A kdy jste nějaký dostali? Náplň Omeletek Haliny Pawlowské je dnes trochu archaická, a to psaní dopisů.
Existuje mnoho nádherných knih, které jsou souborem dopisů významných osobností. Třeba dopisy Boženy Němcové jsou plné citu a lásky, Dopisy Olze Václava Havla informují o pocitech ušlechtilého člověka a zlých časech. Je v nich naděje, respekt, hluboký cit.
Existují i knihy, které nejsou sbírkou reálných dopisů. Autoři je použili jako formu pro vyprávění svého příběhu. Takto například vznikl román Nebezpečné známosti, který zfilmoval Miloš Forman. V dopisech vyprávěl i Goethe v Utrpení mladého Werthera a tento osvědčený způsob jsem si vybrala i já pro svou poslední knížku s názvem Milý Bene.
Některé formulace v dopisech pobaví
Někdy je to se slovními formulacemi v dopisech ošemetné. Moje kamarádka, která žije v USA, dostala dopis: Dámy, připomínám vám, že se koná dobročinný bazar. Je to skvělá příležitost zbavit se věcí, které vám doma překážejí. Nezapomeňte s sebou vzít svého manžela. Kamarádka manžela vzala, a tak se dožadoval, aby ho někomu darovala.
Kamarád Mirek zapomněl na výročí svatby. Rozhodl se pro romantické gesto. Chtěl ženě poslat do práce květiny. Rozhodl se pro text: „Mrzí mě, že jsem zapomněl. Miluji jen tebe.“ V květinářství to nějak spletli a manželce přišla kytice s textem: „Mrzí mě, že miluji jen tebe.“
Dopis došel po 28 letech
V Guinnessově knize se uvádí, že nejdelší milostný dopis měřil 1147 cm. Naopak nejkratší korespondence byla mezi Viktorem Hugem a jeho vydavatelem, když vyšel román Bídníci. Hugo chtěl vědět, jaké jsou ohlasy. Omezil se na to, že na lístek napsal otazník a jeho vydavatel odpověděl tak, že udělal vykřičník!
Ivan Hanuš z Prahy věnoval do expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově dopis, který dlouholetí známí jeho rodičů odeslali 7. března 1989 ze sovětského města Soči. Do Prahy přišel 26. března 2017, tedy po 28 letech a 19 dnech. Na adrese bydlel vnuk (bohužel již nežijící) adresátky.
Omeletky nabídnou povídku Stanislava Juga Vůně jedné koňské síly. Halina Pawlowská přečte úryvek ze své nové knihy Milý Bene. Přidá i recept na sekanou podle její oblíbené spisovatelky Betty MacDonaldové.
Show Haliny Pawlowské Omeletky poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každou sobotu a neděli po 12. hodině. Každý díl najdete na stránce pořadu zdarma. Omeletky můžete poslouchat i v aplikaci mujRozhlas, kterou lze stáhnout do mobilu.
Související
-
Michael Třeštík u Haliny Pawlowské: Seifert psal mé mamince zamilované dopisy
„Facebook je médium jako kterékoliv jiné a facebookový status je určitá publicistická forma,“ říká muž mnoha schopností a manžel známé režisérky.
-
Psala básně plné citů, ale i dopisy nejmocnějším mužům své doby. Osudové ženy: Alžběta Vestonie
Pocházela z Anglie, ale celý svůj život prožila v Čechách. Jejím otčímem byl alchymista Edward Kelley. Díky němu disponovala na svoji dobu zcela výjimečným vzděláním.
-
Poslední obraz. Osud malíře Jindřicha Pruchy, jak se zachoval v jeho dopisech z fronty
Barevně popisuje krajinu a atmosféru Haliče jako jeden velký obraz, který ale už nikdy nenamaluje. Většina dopisů, které mu posílala jeho láska, byly adresovány mrtvému.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.