Nejkratší český tunel? Pekařova brána v Českém ráji

1. únor 2019

Nedaleko Vyskře se nachází stavba, která je ale uvnitř skály. Jmenuje se Mnich a roku 1914 do ní prorazili krátký tunel nazývaný Pekařova brána.

Skálu stavitelé neodstřelili, ale prorubali

O samotné výstavbě, tedy ražbě do pískovcové skály, se moc dokumentů ani fotografií nedochovalo. Jisté je, že vznik Pekařovy brány je spojený s výstavbou cesty z Valdštejna směrem na Kost. „Tady pod Vyskří byla spousta mlýnů a bylo potřeba svážet k nim svážet obilí a zase odvážet zpracovanou mouku,“ vysvětluje starosta obce Vyskeř Jan Kozák. Mlynáři prý dokonce na novou cestu místo nevyhovující stezky přispěli nemálo zlaťáky.

Komentář Jaroslava Hořeního: Už více než sedm století uplynulo od první zmínky o českorajské obci Vyskeř. A při příležitosti tohoto výročí získala Vyskeř v roce 2018 zápis do České knihy rekordů za „Nejkratší tunel v České republice“. Tím tunelem je právě Pekařova brána. Průjezd skálou Mnich patří díky osvícenosti stavitelů na počátku 20. století mezi zajímavosti Českého ráje. Dnes by někdo sotva uvažoval o průrazu skálou, která by stála v cestě budoucí cestě.

Zápis do České knihy rekordů

Zajímavostí Pekařovy brány, která skutečně splňuje všechny parametry dopravní stavby, jsou její rozměry i tvar. Podle zápisu na oficiálním webu českých rekordů má skalní dílo Pekařova brána na délku 5,2 metru v nejdelším a 3,4 v nejkratším místě, šířka je 5 metrů a výška 6,3 metru. Měření proběhlo v rámci 700. výročí založení obce Vyskeř a Agentura Dobrý den zapsala Pekařovu bránu do České knihy rekordů.

Adrenalinový tip

Druhou zajímavostí je tvar oblouku. Nejde o klasický půlkulatý, ale o lomený gotický oblouk. Vylámaný kámen byl použitý ke stavbě silnice a opěrné zdi. Na pískovcového Mnicha se lze celkem pohodlně nechá vystoupat po kamenných schodech.

Kdo ale chce trochu adrenalinu, může využít jednu ze čtyř lezeckých cest. Při návštěvě Vyskře nezapomeňte navštívit kapličku sv. Anny na vrcholu Vyskeř, odkud vás čeká zajímavý rozhled po Českém ráji. A až projdete Pekařovou bránou, můžete se vydat na křižovatce vlevo podél Žehrovky k Podtroseckým rybníkům.

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.