Nefandíte chemickým ústním vodám? Máme přírodní bylinné alternativy

10. červen 2016

Návod na přípravu hřebíčkové tinktury (na bolest zubů) nebo nálevu ze šalvěje (na otoky, afty a záněty).

Při akutní bolesti zubů vám bylinky zrovna nepomůžou. Jako účinnou první pomoc přesto lékárník Stanislav Havlíček doporučuje hřebíčkovou tinkturu. Působí přímo v místě bolesti a má silný antibakteriální účinek. Žvýkat hřebíček doporučuje i bylinkářka Mirka Paclová.

Recept na hřebíčkovou tinkturu od Jiřího Kuchaře. Klikněte na video!

Kdo trpí parodontózou a nechce používat průmyslové ústní vody, si může připravit nálev z dubové kůry. Na dásně má svíravý účinek. „Bylinky pomůžou při prořezávání zubů či zaníceném zubu moudrosti. A určitě bych doporučila lihové výtažky,“ doplňuje bylinkářka Mirka Paclová.

Šalvěj, tymián, mochna

Další „zubní“ rostlinou je šalvěj. Hodí se při bolestech, na otoky nebo afty. Silný nálev si připravíte snadno: „Jedna polévková lžíce na 150 ml vody.“ Ale pozor! Určitě ho nepoužívejte teplý, ale vlažný, nebo dokonce studený.

Mochna jarní

Jinou účinnou volbou může být tymián, který má protizánětlivý i antibakteriální účinek. Sama Mirka Paclová má prý ale skvělou zkušenost s mochnou. „Má dezinfekční i stahující účinek. Můžete si ji nasušit i do zásoby.“

Audiozáznamy pořadu Kouzelné bylinky najdete také v Archivu pořadů.

autoři: ide , eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.