Nedokončený příběh slovenského generála. Jakou úlohu měl velitel Štefan Jurech v lednu roku 1943?
Poslechněte si záhadný příběh několika lednových nocí roku 1943. Slovenský generál Štefan Jurech je velmi zajímavou postavou slovenské armády. Schopný a ambiciózní velitel je zároveň kontroverzní postavou slovenských dějin. Stopy, fakta, tajemství můžete poslouchat na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
Byli vrstevníky, pocházeli z podobných poměrů, v dospělosti je čekala strmá vojenská kariéra. Nikdy se nepotkali. A přece se jejich osudy jednou dramaticky protnuly. Uprostřed války na východní frontě. Slovák Štefan Jurech a Rus Dimitrij Dolganov.
Jakou roli generál vlastně měl?
Zásadní otázka zní: Chystaly se tisíce slovenských vojáků, bojujících po boku německých vojsk, přeběhnout k Rudé armádě? Pokud ano, proč k tomu nakonec nedošlo? A jakou roli v celém příběhu hrál generál, jehož konec patří k velkým záhadám druhé světové války?
V záběrech hovoří publicista Martin Brabec. V pořadu citujeme z dokumentu 21. ledna 1943, ze studie Martina Brabce, Petra Jašeka, z knihy Slovenský stát v obrazech od Ivana Kamence a z deníku generála Josefa Terance.
Související
-
Václav Malý: Druhá světová válka byla nejhorší válkou. Náš život je nezasloužený dar
V sobotu 8. května 2021 si připomínáme 76 let od konce války. Jak k ní vůbec mohlo dojít? A poučili jsme se z ní?
-
Tomáš Kraus: Pro mladé lidi je druhá světová válka pravěk. Dychtí po detailech, ale tápou
Evropa slaví konec druhé světové války v květnu, pro Američany skončila v září. Známe všechny detaily, nebo ještě existují bílá místa?
-
Ferrero: Za vynálezem nutelly stál nedostatek kakaa za druhé světové války
Hebký, lehce roztíratelný čokoládový krém? Původně se vyráběla v tuhém stavu a šlo vlastně o z nouze ctnost. Poslechněte si příběh rodiny, která vsadila na lískové oříšky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.