Psycholožka: Ženy po rozvodu inklinují k tomu, že dítě nechtějí nechat dospět

18. červen 2019

Každé dítě má přirozenou potřebu osamostatnit se a žít svůj život. Někdy se stane, že nechce nebo nemůže vyrůst, a zůstává příliš připoutané na své rodiče.

Proč někteří rodiče nechtějí své dítě nechat dospět? „Málokdy je to vědomé,“ přiznává v pořadu Dva na Dvojce psycholožka Veronika Büchlerová. „Inklinují k tomu častěji ženy, třeba po rozvodu, kdy se maminka cítí opuštěná. Dítě může cítit vinu, že by maminku zklamalo. Nad své potřeby tak staví své rodiče.“

Separace probíhá i u malých dětí

I malé dítě zkouší, co si může při hře dovolit

„Separace dítěte od rodičů probíhá jemně v každé vývojové fázi,“ uvádí Büchlerová. „Mám dvouleté dítě. Syn mi zavřel branku na hřiště a radoval se, že tam pobíhá sám. To jsou ty drobné situace, kdy dítě hraje hru typu: Dovolíš mi, abych si hrál sám, nebo je to nebezpečné?“

Osamostatnění v příliš mladém věku

Posluchačka, která se dovolala do vysílání Dvojky, řeší problém, kdy se její vnučka v necelých sedmnácti odstěhovala ke svému partnerovi. Jde o řádnou studentku gymnázia, bez absencí. „Věk 17 let je trochu hraniční. Získat tu dívku úplně zpět je možná příliš extrémní. Pomohla by rodinná terapie, která by vyjasnila, proč odešla, jak to cítila.“

Jak vyřešit, aby dítě nechtělo spát s rodiči v posteli? Co dělat, aby nenechávalo rozhodnutí jen na rodičích? Více uslyšíte ze záznamu.

Spustit audio

Související