Nečekejte, až přijde robot a nahradí vás. Přeškolte se včas, radí kybernetik Mařík

17. srpen 2018

Jak je na tom Česko s robotizací? Stíháme držet krok s konkurencí? Hostem Magazínu Leonardo byl Vladimír Mařík z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického.

„Roboti se do českých továren v posledních třech letech docela hrnou,“ uvedl expert.

Dnešní roboti jsou sice menší než jejich předchůdci, ale jsou schopni interakce s člověkem. „Nazýváme je kooperativními roboty. Někteří mají schopnost se od člověka i učit, což je průlom.“

Mařík si přesné počty robotů v českém průmyslu netroufl odhadnout. „O počty zde ale nejde. Hlavní je, jestli je robot dobře nasazen, protože nevhodně nasazený robot přináší větší škodu, než kdyby tam zůstal dělník.“

V České republice majitelé firem skutečně promýšlejí, jestli je robot vhodný, kolik ušetří, co přinese, a podle toho se rozhodnou. Vidím tady snahu o efektivní, promyšlené a ekonomicky zdůvodněné nasazování různých typů robotů.
Vladimír Mařík

„Dříve jsme měli těžké roboty uschované v kleci, dnes vylézají z klecí a stávají se pomocníkem člověka. Menšího robota si mohou dovolit i malé firmy, a dovolují si jej.“

Ačkoli panují obecné obavy, jak robotizace promění pracovní trh, Mařík je přesvědčen, že se není čeho bát. „Dnes roboti nahrazují dělníky tam, kde je nemůžeme sehnat... Takže roboti nezpůsobují nezaměstnanost.“

„A domnívám se, že ji nebudou způsobovat ani v budoucnu. Lidé z výroby nevymizí, musí se jen přeškolit na údržbáře nebo dozorce robotů, také bude potřeba mít bezpečnostní techniky.“

Malí kolaborativní roboti mají schopnost se učit. Uvolní své klouby a následují pohyb člověka, což vede k naučení a zapamatování si pohybů. Stroj je pak bez programování opakuje. Programování je zde do značné míry nahrazováno učením. Nejnovější roboti se budou moci učit i podle videa.
Vladimír Mařík

Proto také byl jeden z cílů národní iniciativy Průmysl 4.0 připravit školství, podniky i dělníky na to, že se budou muset včas připravit na budoucnost. „Nečekejte, až přijde robot, nahradí vás a nebudete mít co dělat.“

Vladimír Mařík

„Stačí, aby pracovník promluvil se svým vedením. Měl by říct, že se chce účastnit procesu zavádění robotů, rád by se o ně staral nebo je učil, protože trenér robotů bude také nová profese. Vedení každé firmy takového dělníka nebo technika rádo vyslechne a bude s ním počítat.“

Proměnit se musí i školství. „Místo hluboce teoretických předmětů musíme zavádět předměty užitečné pro průmyslovou praxi, kde se každý student bude moci s robotem seznámit a naučit se řešit s ním reálné úlohy.“

„V současné době je robotizaci v Evropě věnována větší pozornost než ve Spojených státech. Podpora zde jde, stejně jako prostředky na výzkum, vývoj a inovace. Je to proto, že v Evropě chybí výrobní síla znatelněji než v USA,“ shrnul Vladimír Mařík.

autoři: Ondřej Novák , oci
Spustit audio

Související