Nebilancujte až s koncem nebo začátkem nového roku. A předsevzetí si dávejte kvůli sobě, radí psycholog Jan Vojtko
S koncem roku lidé bilancují a dávají si předsevzetí. „I v mé profesi je důležité neustále bilancovat,“ upozorňuje psycholog Jan Vojtko. „Co se týká předsevzetí, dělejte je pro sebe.“ Má pocit, že se mu povedla kniha Vztahy a pasti? Chtěl psát pokračování? Není psychologie v běžném životě moc? Co soudí a sociálních sítích? Jak vnímá současnou mladou generaci?
„V mé profesi je bilance neustálým tématem a rád bych to všem doporučil. Ne nadarmo se říká, že Vánoce a konec roku jsou stresovým obdobím, protože máme tendenci schovávat problémy pod koberec. Ale bylo by fajn vytáhnout je i během roku,“ radí odborník.
Jan Vojtko se domnívá, že předsevzetí jsou už trochu přežitkem. Přesto třeba posilovny bývají zkraje roku plné. „Ti, co pravidelně cvičí, říkají těmto lidem ledňáčci. Jsou to ti, kteří se rozhodli cvičit a konečně zhubnout. Ale pokud to nedělají pro sebe, ale pro svůj mikrosvět, ať už to jsou rodiče, děti či partneři, tak dlouho nevydrží.“
Pro úspěch předsevzetí je podle psychologa je důležité se s ním ztotožnit a dělat je pro sebe. „Důležité je umět si říct, proč mě to či ono trápí, proč to chci. Také je důležitá disciplína. Nové věci je třeba se napřed naučit a nečekat, že půjdou hned samy,“ uzavírá.
Související
-
Jaký smysl mají rituály? Odpoví psychoterapeut Jan Vojtko
Potřebujeme k životu takové předěly, jako je Nový rok? Proč bychom měli umět vnímat stejně svoji minulost, přítomnost i budoucnost?
-
Na terapii by se nemělo chodit jako k lékaři. Ale jako do posilovny, říká psycholog Pavel Pařízek
V roce 2020 založil projekt Dělám co můžu, který sdružoval terapeuty poskytující zdarma psychologickou pomoc pracovníkům první linie.
-
Chybí nám zkušenost s živým seznamováním, varuje párový terapeut Jan Vojtko
Vztahové životy a seznamování jsme schovali do online prostředí. „Učím lidi vyrovnat se s odmítnutím,“ vysvětluje v Blízkých setkáních párový terapeut Jan Vojtko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.