Návrat Krále Šumavy. Životopisný román o nepolapitelném šumavském převaděči Josefu Hasilovi

„Před každou cestou jsem se modlil, aby to dobře dopadlo a všichni jsme se dostali za čáru.“ Životopisný román vychází z vlastních vzpomínek Josefa Hasila, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Zaposlouchejte se do premiérové četby v podání Tomáše Drápely. Poslouchejte na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas vždy od půlnoci.

Účinkuje: Tomáš Drápela
Připravila: Martina Toušková
Napsal: David Jan Žák
Dramaturgie: Marina Feltlová
Zvukový mistr: Michal Kolář
Režie: Martina Schlegelová
Premiéra: 30. 3. 2021

„Víš, že mi politika byla vždycky ukradená,“ říká románový Josef Hasil, když se ho jeho bratr Bohumil na začátku roku 1948 ptá, jestli může převést jednoho jeho známého, který má problémy s komunisty.

Převede ho a nakonec i desítky dalších lidí, kteří nechtějí žít zadrátovaní v tom divném ráji, který jim sliboval nový režim. V románu Davida Jana Žáka i ve skutečnosti. Politika nakonec ovlivnila Hasilův život víc než dost.

Považoval za povinnost lidem pomoci

Josef Hasil se narodil v roce 1924 v Zábrdí u Prachatic. Po skončení války se dostal jako dobrovolník ke Sboru národní bezpečnosti.

Josef Hasil

Chtěl být, jak sám řekl v jednom rozhovoru, svobodné republice nějak k užitku.

Brzy se dostal k pohraničnímu útvaru Zvonková a tam to všechno začalo. Lidé houfně opouštěli zemi a Josef Hasil považoval za svoji povinnost jim pomoci. Nebral to jako zradu, za zradu naopak považoval, co Gottwald a jeho lidé provedli se zemí, která měla i po válce šanci stát se prosperující součástí Evropy.

Jednou to nevyšlo

Jednou to ale nevyšlo. Na konci roku 1948 byl zatčen a odsouzen na devět let za nelegální převádění na Západ. Z vězení utekl.

Čtěte také

V německém utečeneckém táboře ho oslovili lidé z americké zpravodajské služby a nabídli mu spolupráci. Stal se agentem chodcem. Jako pistolníka ho prý nenajali, plnil převážně zpravodajské úkoly.

Organizování informačních sítí, budování mrtvých schránek, do Československa vozil letáky, vysílačku... A cestou zpátky do Bavorska dál převáděl lidi, kteří utíkali před komunistickým režimem.

Do kriminálu pro výstrahu

Doma Hasil zanechal snoubenku Marii a malého syna, který se mu narodil, když byl v lágru. V komunistickém kriminále nakonec skončí i mladičká Marie, stará Hasilova matka i někteří z jeho sourozenců, řada bývalých sousedů a známých. Pro výstrahu.  

Esenbáci v jednotlivých útvarech se prý mezi sebou sázeli, kdo Hasila dostane. „Konečně chytí Krále Šumavy Hasila. Živého nebo mrtvého. Konečně se mu pomstí za všechny provokace a vzkazy – nacházejí je na Soumarském mostě, pod okny útvaru, u zdi kostela v Českých Žlebech. Vždycky tam je napsáno na kusu papíru velkým písmem: PROŠEL JSEM VÁM, KAMARÁDI! PEPA HASIL.

Spolupráce Josefa Hasila s americkou rozvědkou končí po vybudování železné opony. V roce 1954 odchází do Ameriky, kde žil až do své smrti na podzim roku 2019.

Vzhledem k prezentovanému prostředí a charakterům postav obsahuje rozhlasová četba expresivní výrazy.

Ke koupi na Radiotéka.cz

Spustit audio

Související