Nastal čas pro dělení a vysazování kosatců
Dnes jsme vybrali několik tipů Ludmily Duškové pro zahrádkáře.
V tomto období kontrolujeme zdraví vysazených letniček, které nejčastěji napadají molice skleníková (Trialeurodes vapporarium) a molice tabáková (Bemisia tabaci)
Škůdci sají na spodní straně listů, kde vznikají žluté skvrny, celé listy postupně žloutnou a odumírají. Jsou přitom potřísněny medovicí, kterou molice vylučují. Hubení je značně obtížné, neboť voskové výpotky na povrchu těla molic zabraňují, aby přípravky škůdce zahubily, proto je nutný včasný a opakovaný zásah dříve, než se molice přemnoží. Nejmladší listy a vegetační vrcholy jsou také často napadány mšicemi (Aphidoidea). Kolonie mšic jsou velice dobře patrné, poškozené listy žloutnou a červenají, postupně se deformují a svinují. Mšice poškozují rostliny sáním a nepřímo škodí tím, že vylučují lepkavou medovici, na níž se rozrůstají černě. Pro ošetření se hodí přípravky Mospilan, Plenum a Chess.
Druhá polovina července je nejvhodnější dobou pro dělení a vysazování kosatců
Staré rostliny s rozvětvenými oddenky vyryjeme vidlemi a odstraníme z nich zeminu. Potom oddenky rozdělíme a na oddělcích zkrátíme listy o třetinu. Zkontrolujeme jejich zdravotní stav a napadené oddenky z výsadby rozhodně vyřadíme. Pokud jsou na oddencích řezné plochy po dělení, doporučuji je dezinfikovat popelem z dřevěného uhlí. Následně kosatce vysadíme tak, aby horní polovina oddenků zůstala pod zemí. Vysazené rostliny zalijeme.
Křídlatka dosahuje výšky až dvou metrů, velmi rychle roste a rozšiřuje se podzemními výběžky do okolí, kde potlačuje ostatní rostliny. Obtížně se hubí, je proto třeba zasáhnout včas, tedy velmi brzy po vyrašení, dokud jsou stonky ještě mladé. Například na ně opakovaně bodově nanášíme herbicid Roundup nebo nový Roundup gel. Můžeme také tyto neředěné přípravky nanést štětcem přímo na čerstvou řeznou plochu.
Celý text najdete v červencovém čísle časopisu Receptář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.