Národní muzeum. Architektonický skvost v srdci Prahy vznikl i díky sbírce na obilí

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Národní muzeum

Národní muzeum by se bez nadsázky dalo nazvat vizitkou našeho národa. A to nejen díky jeho sbírkám, ale také historii i architektonickému skvostu, jakým je jeho hlavní budova. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas. Napsala Zuzana Ptáčková.

Dnešním oslavencem je úctyhodná instituce, která si za více než dvě staletí vybudovala stabilní místo ve společnosti, kultuře i vědě.

Za vznikem muzea stála šlechta

Národní muzeum vzniklo na základě aktivit národně uvědomělé šlechty a v tomto duchu se také rozvíjelo. Za dobu své existence několikrát měnilo sídlo, až se nakonec definitivně usadilo v samém srdci Prahy, kde mu činí důstojný předvoj socha patrona české země svatého Václava. A při založení pomohly i peníze ze sbírky na hladomor. Peníze původně sloužily na nákup obilí. 

Přestože je symbolem hlavní budova na Václavském náměstí, dnes se muzeum skládá z pěti oborů a budov, které pod něj spadají. Jejich historie je někdy v kontextu doby paradoxní. Například budova bývalého komunistického Národního shromáždění a zámek ve Vrchotových Janovicích, kde komunisté tolik trápili baronku Sidonii Nádhernou. Ale i to je součást naší historie.

Zítřejší Příběhy z kalendáře patří zakladateli muzea, které nabízí rozsáhlé sbírky mimoevropských kultur.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?