Národní divadlo. Zlatá kaplička s příliš mnoha otazníky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Národní divadlo, Praha

Uplynulo 140 let od jednoho z nejznámějších požárů v novodobé české historii, od požáru Národního divadla. Napsal Petr Kukal. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Pro generaci obrozenců, z nichž mnozí zažili ještě bachovský absolutismus, byl požár Národního divadla doslova osobní tragédií. Ta budova nebyla jen stánkem dramatického umění, byl to chrám probuzeného národa. A také to mohlo při jeho požáru sehrát roli.

O vině klempířů se pochybovalo

O oficiální vyšetřovací verzi, že divadlo zapálily špatně ulité uhlíky z letovacích kamínek klempířů, se totiž pochybovalo už tehdy. Modelová zkouška provedená ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v Praze 9, jíž o sto let později inicioval spisovatel Miroslav Ivanov, tuto skepsi jen posílila.

Tím spíše mohli mít pravdu ti, kdo tvrdili, že požár byl odvetou německých studentů Karlovy univerzity Čechům za rvačku v Chuchli a za vytlučená okna tehdy německého Stavovského divadla. Pravdu se už nejspíš nedozvíme.

Podstatné ovšem je, že požár Národního divadla vyvolal obrovskou vlnu solidarity a odhodlání naši první scénu znovu zdvihnout z trosek. Na první Národní divadlo se sbíralo 30 let. Na to druhé byl milion zlatých vybrán za šest týdnů!

Příští Příběhy z kalendáře připomenou zeď, která rozdělovala Berlín.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související