Najmout a pronajmout. Je v tom rozdíl?
Pociťujete významový rozdíl mezi slovesy najmout a pronajmout?
Otázka:
Dostal jsem se do sporu se svým kamarádem o význam sloves najmout a pronajmout. On je mínění, že si letní byt pronajali a tímto v něm mohli pobývat. Já si myslím, že pronajímám někomu druhému, sám pro sebe si byt najímám.
Prosím posuďte, s pozdravem
Ladislav Stoupa
Odpověď:
Stávající slovníky spisovného jazyka zachycují rozdíl mezi najmout (převzít k užívání za úplatu) a pronajmout (dát do nájmu), náležité by tedy bylo „najali jsme si letní byt“ a „majitel nám pronajal letní byt“.
Ve slovnících se též uvádí, že významy obou slov se někdy zaměňují. Podle našich pozorování je dnes záměna významů poměrně častá, a tak se významový rozdíl mezi těmito slovesy postupně stírá. Proto není divu, že váháte, které sloveso zvolit.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.