Nadace "Veselý senior" chce provokovat už svým názvem

22. listopad 2011

V úterý (22. listopadu) jsme hodinu před polednem přivítali ve studiu Dvojky ČRo šansoniérku Janu Rychterovou, zakladatelku Nadačního fondu „Veselý senior“ Lenku Kopeckou a houslistu Vladimíra Iljiče Pecháčka.

Co mají ti tři společného? Adventní a charitativní koncert, který se bude konat 11. prosince v pražském Semaforu. „Bude to veselé a doufáme, že o diváky nebudeme mít nouzi,“ řekla Jana Rychterová s tím, že na pódiu vystoupí i hosté, jako např. herečka a moderátorka Tereza Kostková, harfenistka Lenka Mitášová, komentátor Jan Petránek či botanik Václav Větvička. (Oba posledně jmenované mohou naši posluchači znát z našeho vysílání.)

Jan Petránek je fenomén
Co všechno se bude dít v rámci připravovaného adventního koncertu, prý nikdo netuší. Podle Jany Rychterové je scénář pečlivě připraven, ale o překvapení a humorné chvilky jistě nebude nouze. Tím spíš, že jedním z účinkujících bude komentátor Jan Petránek, kterému údajně nemá smysl dávat jakékoli zadání. „Znám ho a dobře vím, že by na jakékoli téma fundovaně pohovořil, k tomu přidal relevantní citaci z divadelní hry, pokud možno v angličtině a ve verších. Říkám mu google tečka com,“ poznamenala zpěvačka, která pozvala všechny posluchače na připravovaný koncert, jehož výtěžek poputuje na konto Nadačního fondu „Veselý senior“. „Čím více diváků přijde, tím lépe, protože srandy není nikdy dost,“ řekla Jana Rychterová. Houslista Vladimír Iljič Pecháček k tomu s úsměvem dodal: „Užívejte si vesele seniorského věku, dokud neodcházíte do důchodu ve 100 letech!“

Nadační fond Veselý senior

Kdyby existovalo méně mezigeneračních sporů, bylo by veseleji
Podle Lenky Kopecké z Nadačního fondu „Veselý senior“, by mělo být stáří veselé a přispět by k tomu měla i organizace, kterou před lety pomáhala založit. „Otázkou byl název, který měl evokovat něco pozitivního a také trochu provokovat. Proto je v názvu slovíčko veselý, které má být i trochu návodem.“ Současná populace podle Lenky Kopecké stále více stárne a ona doufá, že si nadace v budoucnu udrží své stálé místo mezi neziskovými organizacemi. Podle zpěvačky Jany Rychterové by se generace měly propojit a navzájem obohacovat. Pak by, podle ní, bylo na světě veseleji, stejně jako na jejich koncertech. „A my doufáme, že si tu dobrou náladu všichni odnášejí také domů,“ dodala zpěvačka, která je toho názoru, že „veselých seniorů je spousta a na světě není srandy nikdy dost.“

Lenka Kopecká

Proč umělecký pseudonym Iljič?
Houslistu Vladimíra Iljiče Pecháčka si mohou někteří posluchači Dvojky ČRo pamatovat ze zpravodajství, Četl u nás totiž zprávy, tehdy „jen“ jako Vladimír Pecháček. Nicméně považoval za nutné uvést na pravou míru svůj současný umělecký pseudonym Iljič, který si prý zvolil podle jednoho velikána, který se významně zapsal do historie. „Aby nedošlo k mýlce, jde o skladatele Petra Iljiče Čajkovského.“ Prozradil, že se zpěvačkou Janou Rychterovou se poznali před lety v kapele, ze které byli oba současně vyhozeni. „Myslím, že to byl osud a pokyn, abychom se spolu sešli na pódiu.“ To, co oba úzce spojuje, je především smysl pro humor. S tím souhlasila i Jana Rychterová. „Často se tak smějeme, že nejsme schopni dokončit píseň. Nedávno Vladimírovi začal klesat mikrofon. Vyřešil to s humorem sobě vlastním. Dohrál vleže.“

Více informací najdete v záznamu rozhovoru s Marií Retkovou.

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.