Na velký tlak rodičů mohou děti reagovat extrémně
Co dělat, když se dítě vymezuje vůči přáním rodičů? A jsou tahle přání na místě, nebo je přeháníme? Nepromítáme si do dětí své nesplněné touhy? Někdy už koníčky rozhodují o tom, čemu se bude potomek v životě věnovat.
„Je dobré se zamyslet nad tím, jakou naši představu dítěti nabízíme, nebo tak trochu vnucujeme. Někdy se totiž dítě nevymezuje proti té aktivitě, ale proti nám, protože už má toho nátlaku dost. Znám řadu dětí ze sportovních rodin, kde třeba tatínek působí v roli trenéra,“ říká psychoterapeut Jan Kulhánek.
„Zažil jsem extrém, kdy dcera dělala vrcholově tenis. Chtěla z toho ven, ale tlak rodiny byl obrovský. Dopadlo to tak, že si sama dobrovolně zlomila ruku. Už se k tenisu nevrátila. Je to extrém, ale je třeba přemýšlet nad tím, jestli jsme něco pro dítě vybrali dobře, jestli to jde k jeho povaze.“
Váš příběh
Otec jednou své dceři přiznal, že jeho největší chyba byla, že nešel studovat na vysokou školu. On od ní pak celý život očekával, že ji vystuduje. „Já studovala Univerzitu Karlovu, ale náplň oboru mě nebavila, tak jsem přešla na soukromou VŠ, a dodnes poslouchám, že jsem udělala chybu, že žádná škola nemá takovou prestiž jako Univerzita Karlova.“
„To je typický příklad toho, když se rodiče realizují přes své děti, a mají řadu předsudků. Nerespektují její rozhodnutí, otec nemá důvěru ke své už dospělé dceři,“ dodává psychoterapeut Jan Kulhánek.
Co když dítě střídá zájmy?
„Zájmy se mění. I preference. U kroužků je to normální. Horší je střídání činnosti, kde se musí hodně snažit. Třeba hra na hudební nástroj. Ty časté změny mohou vést k tomu, že je člověk věčný začátečník, a podporuje to v něm představu, že ani nic dosáhnout nemůže. Je třeba dítě podporovat, zahrát si s ním. Pokud má zájem o jinou oblast, chodit s ním společně do třeba do knihovny. To pomůže, aby u něčeho déle zůstalo.“
Co když nemá dítě o žádné kroužky zájem nebo se jeho výběr rodičům nelíbí? Jak se vyvíjí zájmy dítěte v pubertě?
Související
-
Jak v dítěti nezazdít jeho talent?
Talent výchovou neovlivníte. Buďto ho vaše dítě má, nebo nemá. Když už ho ale objevíte, začíná vám daleko složitější úkol.
-
Co s dítětem, když sedí celé dny u počítače? Radí odborník
Nevíte si rady s výchovou svého dítěte? Nejste sami a rozhodně pro vás nemáme univerzální rady. Každé dítě je totiž už od narození individualita. Zkuste s ním ale mluvit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.