Na televizní krimiseriály se nedívám. A když už, tak se rozesměju, říká kriminalista Michal Mazánek

20. listopad 2015

Co mu dal kurz FBI? Jak se zločin za 30 let změnil? A kde je u nás nejvíc klidu? Na otázky Martiny Kociánová odpovídá specialista na vraždy a Policista roku 2011 Michal Mazánek.

Práce ho prý i po 30 letech baví. „Na začátku má člověk zkreslené představy. Ty se časem konkretizují, takže mnozí odejdou. Ti, co zůstanou, zůstanou navždycky. Takže jsou tvrdohlaví a v něčem možná cynici. Ale je to obranná slupka,“ myslí si plukovník Michal Mazánek.

Radost z práce?!

Specialista na vraždy tvrdí, že v policejní práci je důležitá týmovost i dobrá intuice. A tam, kde neobstojí sama, pomůžou kurzy FBI. Třeba ten o verbální a neverbální komunikaci.

„Je to o tom pozorovat toho, koho vyslýcháte. Tato znalost je důležitá,“ upozorňuje Mazánek. „V reálu je policejní práce dlouhá a mravenčí.“ Detektivkám v kině nebo televizi se proto vyhýbá. „A když už se někdy na něco dívám, tak se rozesměju.“

Zločin jde s dobou

Jak se zločin proměnil? „Daleko víc proniká zločin do kyberprostoru. Je to dáno komunikačními sítěmi, internetem.“ Vraždy se do nich ale nepřenesou. „I v případě vražd se spousta informací a důkazů dá zajistit právě v kyberprostoru.“

Jak říká, období delšího míru nikdy neexistovalo. I když těžká kriminalita třeba na chvíli ustane, nikdy to nebývá na dlouho. „Nikdy nebyl trvalý klid. I když v každém kraji je území, kde je méně kriminality. Takové dvě oblasti v rámci Středočeského kraje jsou Rakovník a Kutná Hora.“

Vyhrožoval mu někdy někdo? Jak to bylo s "lesním vrahem"? Může mít policista fungující rodinu? Co by si přál? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: eh , Martina Kociánová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.