Na televizní krimiseriály se nedívám. A když už, tak se rozesměju, říká kriminalista Michal Mazánek
Co mu dal kurz FBI? Jak se zločin za 30 let změnil? A kde je u nás nejvíc klidu? Na otázky Martiny Kociánová odpovídá specialista na vraždy a Policista roku 2011 Michal Mazánek.
Práce ho prý i po 30 letech baví. „Na začátku má člověk zkreslené představy. Ty se časem konkretizují, takže mnozí odejdou. Ti, co zůstanou, zůstanou navždycky. Takže jsou tvrdohlaví a v něčem možná cynici. Ale je to obranná slupka,“ myslí si plukovník Michal Mazánek.
Radost z práce?!
Specialista na vraždy tvrdí, že v policejní práci je důležitá týmovost i dobrá intuice. A tam, kde neobstojí sama, pomůžou kurzy FBI. Třeba ten o verbální a neverbální komunikaci.
„Je to o tom pozorovat toho, koho vyslýcháte. Tato znalost je důležitá,“ upozorňuje Mazánek. „V reálu je policejní práce dlouhá a mravenčí.“ Detektivkám v kině nebo televizi se proto vyhýbá. „A když už se někdy na něco dívám, tak se rozesměju.“
Zločin jde s dobou
Jak se zločin proměnil? „Daleko víc proniká zločin do kyberprostoru. Je to dáno komunikačními sítěmi, internetem.“ Vraždy se do nich ale nepřenesou. „I v případě vražd se spousta informací a důkazů dá zajistit právě v kyberprostoru.“
Jak říká, období delšího míru nikdy neexistovalo. I když těžká kriminalita třeba na chvíli ustane, nikdy to nebývá na dlouho. „Nikdy nebyl trvalý klid. I když v každém kraji je území, kde je méně kriminality. Takové dvě oblasti v rámci Středočeského kraje jsou Rakovník a Kutná Hora.“
Vyhrožoval mu někdy někdo? Jak to bylo s "lesním vrahem"? Může mít policista fungující rodinu? Co by si přál? Více uslyšíte v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.