Na školu by se měly děti těšit společně s rodiči
Pro někoho drama, pro jiného pohoda. Začátek školního roku přináší změnu denního režimu. A ne každý změny dobře snáší. Je třeba, aby se děti na školu těšily, a věřily, že to zvládnou.
„Někteří rodiče jsou hodně drsní. Říkají, mě neposloucháš, ale počkej v září, to budeš šlapat jako hodinky,“ uvádí psychoterapeut Jan Kulhánek. Rodičům doporučuje naladit se pozitivně, těšit se na školu spolu s dětmi. To jim pomůže se startem do první třídy.
Problémy dítěte nezhlehčujte
„Některé děti jsou od malička úzkostnější. Úzkostí reagují na změnu. To je povahový rys. Pokud si nerozumí se spolužáky nebo s učitelkou, je návrat do školy těžší. Děti by měly vědět, že je rodiče vyslechnou a budou to řešit. Dospělí mají někdy pocit, že starosti dětí jsou banální, a to je špatně.“
Váš příběh
Sedmnáctiletá dcera je na víceletém gymnáziu, syn ve druhé třídě. „Dcera si vše zajišťuje sama, syn má seznam od paní učitelky. Protože šel do druhé, tak jsme zkoušeli číst, a psát, aby ho to nezastihlo nepřipraveného. Dceru čekají taneční, malý hraje fotbal a budeme vybírat kroužky,“ říká jejich matka.
„Je to typický příklad. U kroužků je důležité, aby se to nepřehnalo, a děti měly čas na sebe,“ dodává psychoterapeut Jan Kulhánek.
Neukrajujte prázdniny
Děti při nástupu do školy řeší různé situace. Například desetiletý syn paní Romany jde po přestěhování do jiné školy, a je z toho nervózní. „Já bych byl v jeho věku taky. Je to přirozená reakce, že ho čeká něco, co neumí odhadnout. Je třeba být trpělivý, říct mu, že potřebuje čas, než se rozkouká.“
Problém mají na začátku školního roku i děti s ADHD. „Nedoporučuji ukrajovat jim část prázdnin. Na zvykání stačí poslední víkend. Začátek školy bude divočejší, ale mělo by se to zlepšovat s věkem.“
Šikana se najde i ve školce
Problémem je i šikana. Vnuk jedné posluchačky ji zažívá i ve školce. „Šikana je jeden z důvodů, proč se dětem těžko vrací do školy. Je třeba trvat na tom, aby škola problém řešila, případně se obrátit na odbor péče o děti. Není to jednoduchá situace.“
Související
-
Odpusťte svým rodičům, jen tak dobře vychováte vlastní děti
Jak ovlivňovat a vychovávat své děti? Kde leží hranice, které by nemělo dítě (ani rodič) nikdy překročit?
-
Začátek nového školního roku
Pedagogické zásady českého všeuměla Járy Cimrmana, jak je ve své hře Vyšetřování ztráty třídní knihy zachytil Ladislav Smoljak. Se školními zážitky se svěří V. Menšík.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.