Na odlivu mozků ze Slovenska vydělávají i Britové. V Británii mají Slováci pověst pracovitých a kreativních lidí, říká novinář Kytka
Jak britská média reflektovala výsledky slovenských prezidentských voleb? V jakém stavu je britská armáda? Novinář Ivan Kytka okomentuje i nový skotský zákon na ochranu před nenávistí.
Jaké ohlasy vyvolalo ve Velké Británii zvolení dlouholetého politika Petera Pellegriniho budoucím prezidentem Slovenské republiky?
Čtěte také
„Slovensko, Bratislava a nový prezident se dostali na stránky prakticky všech seriózních britských novin, což nebývá obvyklé,“ říká novinář. „Například Timesy napsaly, že volby vynesly k moci, a teď cituji, ,pofidérní proputinovské politiky na Slovensku'.“
Ivan Kytka dále vyjmenovává různé pohledy britských médií. „The Financial Times uvádějí, že prezidentská volba byla vlastně všelidovým hlasováním o důvěře ve vládu Roberta Fica a slovenský premiér tu volbu ustál.“
„The Guardian pak zaznamenává Pellegriniho vítězství. Připomíná, že končící a dosluhující prezidentka Čaputová letos nekandidovala znovu, protože v úřadu dostávala výhrůžné dopisy, které jí hrozily smrtí. List připomíná, že Fico zvítězil v prezidentských volbách vlastně až na třetí pokus, byť není prezidentem osobně.“
20 % vysokoškoláků opouští Slovensko
List The Guardian se kromě výsledků voleb věnuje i prezidentské kampani a všimá si odlivu mozkových kapacit ze Slovenska.
Čtěte také
„V tomto kontextu také citoval statistiku OECD, tedy skupiny průmyslově nejvyspělejších zemích, podle které odchází ze Slovenska 20 % vysokoškoláků. Evropský průměr pro migraci vysokoškolsky vzdělaných lidí je přitom jenom 4 %.“
Na tomto odlivu mozků údajně nejvíce vydělávají Češi, ale podle novináře Kytky také Britové. „Slováci mají pověst pracovitých, svědomitých a kreativních lidí, kteří jsou v Británii jako zaměstnanci nebo jako podnikatelé skutečně velice oblíbení. A pokud vím, tak bohužel někteří z nich už plánují v Británii zůstat, nemají zájem vrátit se na Slovensko.“
Podpora Ukrajiny jako nezbytnost
„Podpora Ukrajiny není v Británii politický problém,“ vysvětluje Ivan Kytka. „Dokonce se o tom příliš nehovoří ani mezi lidmi. Bere se to jako naprostá nutnost, nezbytnost, pokud chtějí evropské státy agresivní politiku a válečný konflikt zastavit. Nejlépe teď na frontě, kde se odehrává, a s co největší podporou Ukrajinců, ať už hmotnou nebo morální.“
Nakolik jsou však sami Britové připraveni na případný širší vojenský konflikt a v jakém stavu je britská armáda?
„Armáda se dostala na pouhých 78 tisíc profesionálních vojáků. Občas se tu žertuje, že kdyby měli být uvedení do válečného stavu, vejdou se maximálně na jeden velký fotbalový stadion, které tady mají kapacitu přes 80 tisíc a bývají zaplněné. Kdyby tam povolali Britové celou armádu, zbyla by tam spousta prázdných míst,“ dodává novinář.
Související
-
Novinář Kytka: Hlavním úkolem Karla III. bude dokázat Britům, že monarchie má pořád ještě smysl
V sobotu proběhla v Londýně dlouho očekávaná korunovace krále Karla III. a jeho choti Camilly. Jaké podpoře veřejnosti se těší královská rodina? A má monarchie budoucnost?
-
KVÍZ: Královna, Harry, William, Kate. Co všechno víte o britské královské rodině?
Na Dvojce si můžete od pondělí 19. dubna 2021 pustit fascinující osudy britské královské rodiny. Seriál Koruna vysíláme po deset večerů. Jak dobře královskou rodinu znáte?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.