Na Královském Vršku / vršku. Jak je to s psaním místních jmen?

29. květen 2015

Výraz vršek (obdobně jako ulice, třída, náměstí, nábřeží, most, sady ad.), pokud označuje veřejné prostranství, se píše s malým písmenem, a to bez ohledu na to, zda stojí na prvním, nebo na druhém místě. Velké písmeno by bylo správně jen v případě oficiálního názvu městské části.

Otázka:

Dobrý den,

bydlím na KRÁLOVSKÉM VRŠKU. Jak se prosím správně píše v? Přiznávám, že adresu této lokality nepíše jednoznačně žádný úřad, pošta ani podnikatelé, kteří zde mají sídlo. Nejvíc mi vadí advokátní kancelář, která klienta zastupuje jako Královský Vršek a jindy zas Královský vršek. Jak je to tedy správně a jak a kde zjistím, že to tak skutečně je? Katastr tuto adresu uvádí jinak než sociálka, učitelé to také píší různě. KRÁL. VRŠEK je takový malý kopeček se sídlištěm.

Děkuji za odpověď.


Odpověď:

Psaní Královský Vršek by bylo možné pouze v případě, že by šlo o oficiální pojmenování městské čtvrti (srov. pražskou bílou Horu a přenesení názvu hory na název městské čtvrti). V oficiálních mapových portálech města Jihlavy se s názvem Královský vršek zřejmě pracuje pouze jako s názvem ulice a píše se tak, jak jsme výše uvedli. Nic nenasvědčuje tomu, že by se uvedené označení oficiálně užívalo také jako název městské čtvrti. Jednoznačné poučení o tom, zda se (ne)jedná o oficiální (úřední) název čtvrti, však mohou podat pouze orgány města, popř. městského obvodu, městské části apod.

autor: Martin Prošek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.