Na Kanárské ostrovy se jezdí na plážové prázdniny. Jsou ale vynikající destinací pro poznávání
Všechny Kanárské ostrovy jsou výjimečné tím, že jsou sopečného původu a nikdy nebyly v kontaktu s pevninou. Proto jsou naprosto ojedinělé svojí flórou a faunou. Tenerife je největším z nich a nabízí toho opravdu hodně.
Vulkanický vznik ostrovů se projevuje krásou geologických útvarů a skalních formací. „Místy připomínají krajinu na Marsu. Na Tenerife se dokonce zkouší některá technická zařízení, která se potom používají při výzkumu kosmu“, říká redaktor Jaroslav Hofmann.
Vypravte se do vnitrozemí...
O podobných místech se v turistických průvodcích píše v superlativech. Jak s úsměvem poznamenává Jaroslav Hofmann, nejstrašnější na tom je, že v tomto konkrétním případě je to pravda. „U Tenerife to opravdu platí.“
Jak dodává, turisté mají ostrov spojený hlavně s plážemi a koupáním. Zůstávat ale jenom tam by podle něj bylo trestuhodné. „Kanárské ostrovy mají u nás tu smůlu, že se zapsaly do povědomí jako ostrovy, kam se jezdí na plážové prázdniny. Ale jsou jednoznačně vynikající destinací pro poznávání.“
... za delfíny...
Část krásy Tenerife se skrývá pod mořskou hladinou. „Můžete tam pozorovat několik druhů delfínů.“ Jedná se o delfíny skákavé, ale i další, které se tam zastavují při migraci. „V místních vodách bylo napočítáno dohromady přes 20 druhů kytovců.“
... a taky za papoušky do zoo
Jmenuje se Loropark a není to klasická zoo. „Je omezená prostorově, takže tam nenajdete zvířata, která jsou prostorově náročná při chovu, jako kopytníci nebo velké šelmy.“ Zato tam můžete vidět nejvíc druhů a poddruhů papoušků. Něco přes 360. Pokud jste obdivovateli těchto opeřenců, nenechte si ujít „loroshow“, kde papoušci předvádí své „duševní schopnosti“, jako třeba počítání. „Je to špičkové zařízení, které zachránilo dva druhy papoušků před vyhynutím.“ Atraktivní jsou pro návštěvníky i představení delfínů a kosatek, dodává Jaroslav Hofmann.
Jaká další zvířata jsou k vidění v zoo? Co všechno stojí na Tenerife za ochutnání? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.